Blíži sa koniec roka a nastáva vhodný čas na bilancovanie. Každoročne sa s vami zvyknem podeliť o to, čo som prežil. Tu je prehľad môjho roku 2018.

 

Ešte viac zmien

Pred rokom som písal o tom ako veľmi sa môj život zmenil počas roku 2017. Tento rok bolo zmien ešte viac. Po takmer desiatich rokoch som sa presťahoval naspäť na Slovensko. Čo je obrovská zmena v mojom živote a stále si ešte zvykám. Do toho som začal pracovať v IT na úplne novej pozícii. Bolo a je to stále veľmi ťažké a vyžaduje si to odo mňa veľa práce ale baví ma to a to je dôležité.

Učenie, učenie, učenie, cestovanie

Ak som minulý rok napísal, že som veľa pracoval a chodil do školy, tento rok som sa stále niečo nové učil. Či už to bolo v škole alebo v práci bolo toho veľa a bolo to ťažké ale veľa mi to dalo. Súčasne som dosť cestoval a bol to hektický a plný rok. Bežne moje dni vyzerali tak, že som vstal skoro ráno od 7.00 som bol v práci, po práci som bežal do školy a po škole som sa často krát ešte učil, písal zadania do školy. Výsledkom toho je, že som úspešne skončil prvý ročník informatiky. Niektoré dni sa začínali už o 4.00 ráno keď som cestoval do školy. Viac si môžete pozrieť na videu.

Cestovanie

Tento rok sa mi podarilo vidieť nové a zaujímavé krajiny. Na jar sme sa vydali na dobrodružný roadtrip cez Švédsko na Lofoty. Videli sme krásne miesta v Laponsku a vrcholom boli rozprávkovo krásne Lofoty. Bol to úžasný výlet na ktorom sa nám pošťastilo vidieť aj polárnu žiaru a dokonca som chytil krásnu tresku z hĺbky mora.

Aj v Kodani bolo fajn

 

Som veľmi rád, že som mal možnosť ísť do USA a vidieť Sillicon Valley a miesto kde sa zrodila moderná informatika. Vidieť miesta kde sa začala písať história firiem ako Apple, Google, HP, Intel bolo veľmi zaujímavé. Mal som možnosť stráviť deň na Stanforde čo bolo pre mňa úžasne inšpiratívne.

V Kanade som si splnil sen a chytil som krásneho jazerného pstruha.

Na koniec sme išli na výlet na Špicbergy kde som už dlho túžil ísť. Bol to neopísateľný zážitok. Drsná arktická príroda v jej najprirodzenejšej podobe. Videli sme opustené miesta na konci sveta. Bol to veľmi silný zážitok.

Média

Od začiatku roka som dostával pozitívne reakcie na moju knihu. Veľmi ma potešilo keď ma pozvali do Telerána a následne natočili o mne reláciu Reflex.

S rozhovormi a pozvaniami sa zrazu roztrhlo vrece. Do Pálenice ma pozval Boris Filan. Som rád, že som mal možnosť ho spoznať je to veľmi milý pán.

Taktiež rozhovor v Startit up mal veľký úspech.

Pozvali ma na mnohé prezentácie do knižníc, kaviarní, klubov. Za všetky spomeniem prezentáciu o Nórsku na najväčšom slovenskom cestovateľskom festivale Cestou Necestou. 

 

Bolo toho naozaj veľa a teší ma, že na konci roka môžem napísať, že moja kniha sa vypredala a robí sa dotlač.

Ľudia

Áno tento rok bol veľmi intenzívny, hektický a ťažký. Priniesol mi veľmi veľa. Som za to vďačný. Mal som možnosť spoznať veľmi veľké množstvo skvelých ľudí. Či už prostredníctvom písania, školy, cestovania alebo práce. Som šťastný, že som obklopený pozitívnymi a múdrymi ľuďmi. Som vďačný, že sa mám od koho učiť ako byť lepší a dúfam, že aj ja prispejem mojou trochou k tomu aby bol svet kde žijem lepším miestom.

Písanie

Ako ste si iste všimli môj život sa dosť radikálne zmenil. Nemám už toľko času na písanie a aj keby som rád písal musím sa venovať iným veciam. Premýšľam nad tým, ktorým smerom by sa malo moje písanie uberať a pripravujem pre vás niečo nové! V roku 2019 sa máte na čo tešiť.

 

Prečo píšem každý rok na konci sumár roku? Lebo si uvedomujem aké mám šťastie, že môžem robiť to čo ma baví, že to mám s kým robiť a, že mám okolo seba ľudí, ktorí ma podporujú. A to hlavné, chcem za to poďakovať.

Ďakujem Vám všetkým, moji čitatelia, fanúšikovia, priatelia a hejteri.

Úplne najviac chcem poďakovať mojej priateľke, ktorá ma neustále podporuje.

 

Prajem Vám veselé Vianoce a šťastný Nový rok 2019!