Ak by som mal tento rok vystihnúť jedným slovom, bolo by to náročný.
Nebolo by to však úplne správne.

Náročný, ale…

Popri všetkom, čo sa deje okolo, a čo nás samozrejme ovplyvňuje mám pocit, že tento rok ubehol akosi veľmi rýchlo. Pri spätnom pohľade som si uvedomil, že 2022 bol rokom veľmi bohatým na obsah. Podarilo sa dokončiť mnohé dlho ročné projekty a začať nové.

Škola

Tento rok bol špeciálny aj z dôvodu, že sa mi podarilo úspešne dokončiť moje štúdium Aplikovanej informatiky. Päť rokov je dostatočný dôvod na krátke zamyslenie sa a poohliadnutie za tým, čo všetko sa udialo a čo mi štúdium prinieslo.
Ako prvá radikálna zmena bolo to, že sme sa po rokoch presťahovali z Nórska na Slovensko. Začal som novú a som veľmi rád, že to môžem napísať, úspešnú kariéru v informatike. Počas štúdia sa nám narodili dve deti a vytvorili sme im krásny domov. To, že mi na promócii odovzdali diplom s vyznamenaním za moje študijné výsledky bola iba čerešnička na torte. V mojom prípade štúdium bola naozaj radikálna zmena a som veľmi rád, že som sa na to dal. Za tie roky sa mi štúdium a informatika zapáčili. Po lete som cítil, že mám akosi priveľa voľného času a tak som sa prihlásil na rigorózne konanie a pokračujem v štúdiu.

Čas

Pracovať na plný úväzok, študovať a starať sa o rodinu je celkom časovo náročné. Napriek tomu som si na to celkom zvykol a keď sa skončili študentské povinnosti mal som zrazu viac času. Chvíľu som mal myšlienky na to, čo si zase vymyslím. Napádali ma rôzne projekty, témy o ktorých by som chcel písať. Z premýšľania ma prebrali cupotajúce detské nožičky. Deti rastú neuveriteľne rýchlo a mať zážitky s nimi to je to dôležité. A tak som sa začal venovať viac rodine. Leto som strávil hrami na záhrade, prechádzkami, bicyklovaním. Mal som nohy zaborené v pieskovisku alebo som kopal diery do Ameriky. Hojdali sme sa alebo hľadali ježibabu v lesíku. Chodili sme oberať jablká a hrabať lístie.
Užíval som si čas s rodinou. Nedával som o tom storky, statusy ani fotky nikam a bolo to užasné.

Knihy

Čítanie má v mojom živote špeciálne miesto aj čas a tento rok moje oči ocitli na množstve úžasných strán. Či už to boli príbehy alebo uvedomenia, ktoré ma obohatili mám radosť, že boli. Boli ich stohy alebo nie? Nepočítal som ich, teším sa, že boli.
Raz mi dal priateľu knihu, ktorá nebola po slovensky. V tej chvíli som sa až zahanbil, že ma to nenapadlo skôr. Prešlo pár rokov a čuduj sa svete čítam akosi viac po anglicky. Prináša to svoje ovocie. Večer keď v piecke praská oheň, zo šálky sa dvíha para a v mojej mysli nie je slovenčina.
Ďakujem priateľu.

Písanie

Tento rok je to už desať rokov čo som začal písať a verejne publikovať moje myšlienky. Paradoxne som to oslávil tým, že som nepísal. Proste som to tak cítil. Užíval som si to, čo mi priniesol tento rok. To považujem za najlepšiu časť písania. Sloboda, písať a nepísať. Aby to neznelo, že som sa ani nedotkol klávesnice napísal som diplomovú prácu a pracujem na rigoróznej. Písanie je podľa mňa aktivita, ktorá sa nedeje iba pri ťukaní do klávesnice. V mojom prípade, sú to tie chvíle, keď sa neprítomne dívam a nereagujem, keď niekto na mňa hovorí. Vtedy píšem a keď si sadnem za počítač už sa to len následne skompiluje a vykoná.
Je teda možné, že príde plodné obdobie.

2022

Aký teda bol tento rok? Bol to mimoriadne plný rok. Napriek takým veciam, ktorým sme museli čeliť sme ho zvládli. Dovolím si napísať výborne. Podarilo sa dokončiť množstvo vecí, ešte lepšie ako som očakával.

Na konci roka by som chcel poďakovať všetkým, ktorí mi akokoľvek pomohli a prispeli k tomu, že to tak dobre dopadlo. Ďakujem Vám.

Najväčšia vďaka patrí mojej manželke a rodine, ktorá mi neuveriteľne pomáha a podporuje ma v mojich na prvý pohľad občas šialených nápadoch.

Zo srdca Vám Ďakujem.

Dovidenia v roku 2023!