Moje prvé naozajstné leto za posledné roky. Už som skoro aj zabudol, aké to je nosiť každý deň kraťasy a v noci sa potiť v rozpálenej izbe.

 

Doba skúšobná postúpila na koniec prvého trimestra. Dni v práci ubiehajú ako ktorý. Občas to ide rýchlo, inokedy pomaly. Týždeň pred dovolenkou sa vliekol. Dovolenka ubehla veľmi rýchlo. Bola intenzívna, náročná, ťažká, bolo tam strašne teplo. Boli sme v Kalifornii, Nevade, Arizone, Utahu a cestou domov sme sa zastavili v Kanade. Ale o tom som nechcel. Naspäť do Bratislavy.

 

Leto

Keď si spomeniem na moje prvé roky v Nórsku, v lete som ani nevedel, že je leto. Nevlastnil som žiadne kraťasy (veď na čo by mi boli?), v lete som nosil bežne zimnú bundu. Keď sme sa presťahovali do Osla, tam som si zrazu spomenul, že v lete býva aj teplo. Nebolo to ešte úplne ono, ale lepšie ako v Stavangeri. V Bratislave som zostal doslova v šoku. Leto bolo letom, ako si ho pamätám z detstva. Ráno sa nemusím pozerať z okna na teplomer a skúmať predpoveď počasia. Bez rozmyslenia si dám tričko s krátkym rukávom a idem do práce. Tých desať minút pešo je príjemnou rozcvičkou, ktorá mi rozprúdi krv v tele. Kráčam a užívam si ten pocit, ako teplý vzduch objíma moje telo. Je to tak super, že som vám to musel napísať.

Leto v Nórsku

 

Produktivita

 

Pred dovolenkou som mal výhovorku, že nebudem predsa teraz písať, keď sa teším na cestovanie. Po dovolenke som bol unavený z cestovania. Áno, ani sám som to nečakal, ale úplne ma to odrovnalo. Časový posun je niečo, s čím som tak veľmi nepočítal. Myslel som si, že sa raz vyspím a bude to fajn. Nebolo. Trvalo mi to skoro týždeň dať sa dokopy z trojtýždňovej dovolenky. Plus to leto, čo mi spôsobovalo takú radosť v odstavci vyššie, ma začalo ničiť. Neviem, ako vy, ale na mňa a moju produktivitu má teplo dosť zlý vplyv. Na tvorbu výhovoriek zase opačný. Keď je 35 °C, cez víkend sa zmôžem tak akurát na to, že si idem ľahnúť k bazénu. Poznáte to? Možno, že celé moje písanie je spôsobené iba zlým počasím v Nórsku. Keď vonku prší a je 10 °C, akosi prirodzene sa mi chce písať. Ešte, že je väčšinu roka zima.

Ľudia

Doma je nielen teplejšie podnebie ale aj ľudské vzťahy sú akési iné. Za ten krátky čas čo som tu sa mi ozvalo množstvo ľudí s ktorými som sa rád stretol. Keby som bol v Nórsku nebolo by možné aby som sa v ten istý deň ako mi zavolal Boris Filan išiel pozrieť na krst jeho knihy.

Tiež by za mnou nemohli prísť natočiť rozhovor z RTVS počas obedňajšej prestávky

alebo by som nemohol stretnúť Tomáša večer na kofole.

 

Sociálny život na Slovensku je niečo úplne iné ako keď žijete v zahraničí.

Ak sa vám páčil môj blog, môžeme ostať v kontakte. Stačí, ak dáte like na moju Facebook stránku. Budete tak mať prístup ku všetkým mojim článkom.