Co vidiet v okoli Stavangeru

Častým cieľom turistov prichádzajúcich do Nórska je Stavanger. Z Poľska sa sem dá pohodlne dostať priamym letom za dve hodiny letu za pár desiatok EUR. Čo sú najlepšie miesta a atrakcie, ktoré v okolí Stavangeru musíte vidieť?

Preikestolen

Asi hodinu cesty od centra Stavangeru sa nachádza Preikestolen. Jedna z najnavštevovanejších atrakcií v okolí Stavangeru. Priamo z lodného terminálu v centre mesta plávajú lode, ktoré vás prevezú aj s vaším autom na druhú stranu fjordu, odkiaľ je to pol hodiny autom. Po príchode na miesto pochopíte, ako veľmi je toto miesto populárne. Chodník na Preikestolen je počas sezóny plný výhľadu chtivých turistov. Miestami to vyzerá, akoby ste kráčali v obrovskej rade. Výstup na Preikestolen trvá asi 2 hodiny a cesta naspäť je o niečo kratšia. Výhľad stojí za to.

Norsk Oljemuseum

Norsk Oljemuseum

Múzeá

V Stavangeri je niekoľko výborných múzeí. Práve návšteva múzea môže byť vhodnou alternatívou daždivého dňa.

Hermetisk museum – Gamle Stavanger –  Múzeum konzervárenského priemyslu

http://www.museumstavanger.no/museene/norsk-hermetikkmuseum/

Olje museum – Centrum – Múzeum ropného priemyslu

http://www.norskolje.museum.no/

Arkeologisk museum – Archeologické múzeum

http://am.uis.no/

Feistein Fyr

Feistein Fyr

Majáky

V okolí Stavangeru sa nachádza množstvo majákov, na ktoré sa dá pohodlne dostať autom a pokochať sa výhľadmi a okolím. Niektoré sú prevádzkované ako múzea a ak budete mať šťastie, bude otvorené. Najznámejšie majáky v okolí Stavangeru:

Tungenes fyr, Fjøløy fyr, Fjøloy fort, Utstein kloster

Link na môj vlog o majákoch.

https://www.youtube.com/watch?v=N0VxoXmwJsk

Månafossen

Månafossen

Månafossen

Hodinu a pol jazdy autom od Stavangeru sa nachádza veľmi známy vodopád Månafossen. Toto miesto je hojne navštevované turistami. Možno aj kvôli krátkosti výstupu na miesto, odkiaľ ho môžete pozorovať. Výstup do strmého kopca po rebríkoch a pomocou reťazí trvá približne 15 minúť.

Link na môj vlog o Månafossene

https://www.youtube.com/watch?v=KvDdNttL_Z0

Borestranda

Borestrand

Krásne miesta – Pláže

Okolie Stavangeru je taktiež posiate krásnymi plážami. Hneď jednu nájdete neďaleko letiska Sola. Pláž Solastrand je najnavštevovanejšia na okolí. Asi 20 km južnejšie sa nachádza Borestrand. Veľmi dlhá a krásna pláž s množstvom miest, kde môžete zaparkovať.

Borestranda – cestou je množstvo miest, kde sa môžete zastaviť na výhľad (cca hodina autom).

Solastrand (je vedľa letiska Sola, cestou na Borestrand).

Håelva

Håelva

elva

Rieka Hå sa nachádza hodinu jazdy autom južne od Stavangeru. Neďaleko miesta, kde sa vlieva do mora sa nachádza maják Obrestadfyr, veľmi pekné miesto s krásnym výhľadom. Nenáročná prechádzka 5 minút od auta.

Cestou na Sirdal

Cestou na Sirdal

Sirdal – lyžiarske stredisko

Ak radi lyžujete a prichádzate do Stavangeru v zime, asi dve hodiny autom sa nachádza lyžiarske stredisko Sirdal. Ceny skipasov sú podobné tým slovenským a na mieste je možnosť požičať si lyže. Samotná cesta plná výhľadov a krásnej prírody je zážitkom.

Stavanger

Stavanger

Stavanger – mesto

V samom srdci Stavangeru sa nachádzajú pôvodné rybárske drevené domy. Toto miesto sa volá Gamle Stavanger (Starý Stavanger). Úzke uličky pomedzi drevené domčeky, ktoré sú akoby z rozprávky, sú ideálnym miestom na prechádzku. Je tam aj múzeum konzervárenského priemyslu. Celé centrum sa dá prejsť za 2 hodiny.

Sverd i fjell

Sverd i fjell

Sverd i fjell

Tri meče v brale, je taktiež veľmi známe miesto, kde prichádza snáď každý turista. Miesto je veľmi blízko od centra (asi 5 km) a nachádza sa hneď vedľa parkoviska.

Screen Shot 2016-07-13 at 15.42.41

Cestou na výlet

Výlet loďou na Lysefjord

Výlet loďou je taktiež krásny zážitok aj v prípade zlého počasie. Plavba trvá asi 3 hodiny a uvidíte na nej množstvo krásnych miest. Počas plavby uvidíte Preikestolen, samozrejme zospodu. Odchod z centra mesta, cena cca 50 EUR/osoba a je to super zážitok.

http://www.rodne.no/fjordcruise/lysefjorden-preikestolen/

Flor og fjære

Flor og fjære

Flor og fjære

Kvetinový ostrov, jedna z top atrakcií podľa Trip Advisor. Na kvetinový ostrov vás dovezú loďou z centra mesta. Po príchode na ostrov vás prevedú botanickou záhradou. Po prechádzke vás uhostia výbornou večerou. Cena? Už od 100 EUR.

https://florogfjare.no/