Island

Zem neznáma, to bolo prvá myšlienka, ktorá ma napadla cestou na magické miesto. V mysli sa vynárali štandardné predstavy o divokej severskej prírode a dych vyrážajúcich scenériách. Prvé pohľady z neveľkého okna lietadla  po 3 hodinovom lete vyburcovali moju fantáziu na maximum. Spomedzi oblakov sa pomaly vynáral splnený cestovateľský sen. Aj napriek tomu,že bol stred leta, v dialke sa beleli hory a kde tu bolo vidno roztrúsené domy v mesačnej krajine. Moje oči sa nevedeli odpútať od pozerania, moja myseľ sa nevedela dočkať pristátia.

565

Velkomin til Ísland

Pristali sme  na letisku Keflavik. Je to neveľké letisko asi 50 km od hlavného mesta Reykjavík, v ktorom žije väčšina z 300 000 obyvateľov Islandu. Na letisku nás už čakal pán z požičovne áut. Prenajatie SUV odporúčam každému. Vo veľkej a na zážitky bohatej krajine dáva auto takmer neobmedzenú slobodu pohybu. Cesty na Islande sú výborné, avšak ak ste dobrodružná povaha a chcete sa vydať niekam mimo “civilizacie”, na kamenných cestách určite oceníte silné auto. Bezpečnosť je tiež nezanedbateľný faktor.

Hallgrímskirkja

Hallgrímskirkja

Reykjavík

Hlavné mesto Islandu je miestom, kde sa stretáva bohatá minulosť krajiny a ešte bohatšia prítomnosť. Kontrast medzi starými drevenými domčekmi a modernými stavbami je do oči bijúci. Nikomu však nevadí a stavby si v mieri stoja vedľa seba. Dominantou centra je asi bezpochy Hallgrímskirkja – kostol, ktorý je snáď na každej fotke z Reykjaviku. Ak máte chuť vystáť si radu na výťah a zaplatiť vstupné, budete odmenený možnosťou pokochať sa výhľadom na mesto a jeho okolie. Staré centrum mesta tvoria hlavne historické rybárske domčeky veľmi podobné domom v Nórsku. Prechádzky si môžete spríjemniť posedením v množstve kaviarní a reštaurácií. Personál vám ochotne odporučí miestne špeciality z rýb a morských plodov. Miestny prístav stojaci neďaleko centra je miestom odkiaľ vyrážajú lode na veľrybie safari. Loďou vás zoberú na more, kde sa snažia ukázať vám ako žijú neďaleko pobrežia majestátne veľryby a množstvo iných morských cicavcov. Niekoľko konkurenčných firiem, ktoré sprevádzajú turistov na mori spolupracuje a keď jedna loď spozoruje veľryby, pošle správu ostatným. Šance, že uvidíte veľryby sú tým pádom väčšie. Aj napriek neveľkej populácii je Island domovom množtva známych hudobníkov a Reykjavik je miestom, kde väčšina z nich začínala. Bjørk, Sigur Ros a množstvo iných známych hudobníkov môžete zažiť v domácej atmosfére práve tu. Hlavne v lete množstvo mladých Islandčanov prichádza zo vzdialených miest do Reyjkaviku za prácou a s príchodom večera mesto ožíva. Kluby sa plnia zmesou zábavychtivých turistov a domácich hľadajúcich rozptýlenie.

Blue Lagoon

Blue Lagoon

Musíte zažiť

2-3 hodiny od Reykjaviku sa nachádza Gullfoss – v preklade zlatý vodopád. Jedno z najmajestátnejších miest aké môžete navštíviť. Energia ručiacej vody padajúcej do bezodnej hĺbky vzbudzuje rešpekt snáď u každého návštevníka. Vodopád si môžete pozrieť z rôznych miest a pokochať sa z bezprostrednej blízkosti. Neďaleko Gullfoss je geotermálna oblasť Haukaladur. Už z diaľky vidíte stúpajúcu bielu paru zo slávneho Gejzíru, podľa ktorého sa volajú všetky gejzíri na svete. Gejzír je veľmi aktívny a na nezabudnuteľné divadlo nemusíte dlho čakať, 5-8 minút. Pri každej atrakcii máte možnosť sa občerstviť alebo si nakúpiť v suvenír shopoch množstvo drobností.

Modrá lagúna je rajom kúpeľov. V strede kamennej púšte sa z pustatiny vynoria kúpele so snehobielou vodou. Už len príchod na toto miesto vás správne naladí. Po tom, ako vaše nohy vstúpia do celoročne teplej vody, sa rozplynú aj posledné pochybnosti o výške vstupného 50€. Výnimočný zážitok síce niečo stojí, avšak stojí to za to. Veď kde inde na svete si môžete užiť tropický raj v strede mesačnej krajiny. Biele sopečné bahno, ktorým sa tu väčšina ľudí potiera ,vraj lieči telo aj ducha.

Gullfoss

Gullfoss

Eyjafjallajökull

Pre našinca nevysloviteľný názov, nie je len menom známej sopky ale aj  národného parku.  Skladá sa z 3 slóv: Eyja- ostrov, Fjalla-hora a Jökull ľadovec. Park sa pozvoľne vynára z mora a pokračuje smerom na sever do vnútrozemia. Nájdete tu nespočetné množstvo úžasných scenérií, nádherných vodopádov padajúcich z vrcholkov hôr, jazier a ľadovec. Prechádzka s profesionálnym vodcom s mačkami na nohách a lanom okolo pása je zážitok. Pri pohľade do hlbín, ktoré vymyla voda a z ktorých nie je návratu, nejednému turistovi tuhne krv v žilách. Od pláži s tmavým pieskom cez strmé brehy vytvorené žeravou lávou, gýčovo zelenými svahmi po spiace sopky tu nájdete všetko po čom vaše oko túži.

Eyjafjallajökull

Eyjafjallajökull

Jazerá a ryby

Island je v lete tiež  rajom rybárov, ktorí sem vo veľkom cestujú z celého sveta a snažia sa splniť svoje sny o majestátnych a divo bojujúcich lososoch. Dopytu po tomto druhu zážitku zodpovedajú aj ceny a cena za jeden deň rybačky sa môže ľahko vyšplhať na niekoľko stoviek €. Pre tých, ktorí nie sú ochotní platiť toľko veľa, odporúčam Veidikort.is . Je to niečo ako štátny rybársky lístok, ktorý za rozumnú cenu platí na 35 jazerách po celom Islande.  Máte tam možnosť chytiť taktiež krásne a bojovné sivone, pstruhy a ak sa vám pošťastí aj lososa. Na diskusiách o stave lososovej populácie som sa dočítal, že posledné roky boli najhoršími a masívny lov sa podpísal na množstve lososov.

527

Hic sunt dracones – kde žijú draci

Bájny ostrov ďaleko na severe, ktorý osídlili vikingovia a ľudia, ktorí utekali pred platením daní zo Škandinávie. Za stáročia sa prepracoval od jednoduchej spoločnosti závislej na love rýb ku modernej spoločnosti, ktorá ťaží z krásy, ktorou oplýva a otvorenou náručou víta turistov. Ľudia tu žijú akosi viac v lone prírody a rešpektujú sa navzájom. Využívajú goetermálne zdroje, ktoré im poskytuje príroda a myslia akosi viac na budúcnosť. Možno je to kvôli dostatku miesta v krajine a aj v ich osobnom živote. K turistom sa miestni správajú veľmi milo, spravidla všade sa dohovoríte anglicky a ochotne vám pomôžu. Islandské kronery sa míňajú rýchlo. No napriek tomu, že Island je krajina pre našinca drahá, určite tento zážitok na celý život stojí za to. Veď kde inde sa vám stane, že fotky, ktoré nafotíte sú len slabým odvarom toho, čo mali možnosť vidieť vaše oči naživo.