Kde si v Nórsku nehľadať prácu?

Za prvou, mne najčastejšie kladenou otázkou „Ako si nájsť prácu v Nórsku“, nasleduje vždy otázka. „Kde si hľadať prácu?“

 

Geograficky som všade v Nórsku nebol a ani nemôžem povedať, že som žil všade v Nórsku. Viem vám ale priblížiť pomery v mieste, kde žijem a povedať, kam sa vám neoplatí ísť hľadať si prácu.

 

 

Počul som už a každý deň počúvam množstvo príbehov o ľuďoch (nielen zo Slovenska), ktorí prišli za svojím „nórskym snom“ do Stavangeru a okolia. Po nejakej dobe o veľa peňazí ľahší a ešte viac o sklamania ťažší, odišli. Aby som to napísal úplne korektne, nesnažím sa povedať, že je úplne nemožné nájsť si prácu v okolí Stavangeru. Určite to je možné! Tak isto, ako je možné vyliezť na Mount Everest. Účelom môjho článku je poukázať na to, že hľadať prácu na tomto mieste, môže byť extrémne ťažké.

 

 

Prečo to tak je?

 

Stavanger bol kedysi mestom, ktoré prosperovalo kvôli rope. Práve jeho závislosť na ropnom priemysle urobila z neho mesto, ktorého ekonomika nasledovala cenu ropy. Keď cena klesla, klesala aj nálada v meste a jeho okolí.

 

Reštaurácie to zacítili ako prvé. Veď keď ľudia prídu o prácu, ako prvé (človek by povedal, že pôjdu piť) prestanú kupovať zbytočnosti. Áno, znie to hrôzostrašne, ale ľudia prestali míňať peniaze na alkohol. V piatok večer to tak síce nevyzerá, ale keď si otvoríte Aftenbladet a prečítate si jeden z článkov o tom, ako za minulý rok skrachovalo 15 reštaurácií, kaviarní a barov, už to neznie ako super kšeft.

 

Ako ďalší začali cítiť nepriazeň nízkej ceny ropy taxikári. Veď keď ľudia nepijú, na čo by volali taxík? V dnešnej dobe nie je nič výnimočné vidieť na ulici plakať taxikára.

Robím si srandu.

Neplačú na ulici, ale v prázdnych taxíkoch alebo na úrade práce NAV. Ďalší, ktorí si pádom ceny ropy nepolepšili, boli hotelieri. Za posledné roky ceny ubytovania klesli o viac ako 10% , z čoho asi nezbohatli. Niektoré hotely, ako hotel Atlantic v centre mesta, to radšej zabalili. Hotel zavreli a rekonštruujú ho. Boh vie, kedy ho otvoria a či vôbec.

 

Prečo tak negatívne?

 

Asi nikde na svete na vás z novín nevyskočí pozitívna nálada.

V Stavangeri na vás každý deň vyskočí nadpis, koľko obchodov skrachovalo. Minulý týždeň tri v centre mesta. Ako bonus bol nad tým titulok o skrachovanom hoteli. Toto celé dotvára obraz toho, že Rogaland nie je ideálnym miestom na hľadanie si práce. Je množstvo Nórov, ktorí sa odsťahovali zo Stavangeru, lebo nájsť si tu prácu, je takmer nemožné. Ak niekoho poznáte, môže to byť hráčka, ak nie, môže to byť nočná mora, ktorá sa nie a nie skončiť. Pred pár týždňami bola titulka v novinách.

Šéf úradu práce prosí nezamestnaných, aby sa odsťahovali z Rogalandu.

 

Takže ak túžite nájsť si prácu v Nórsku, skúste niekde inde mimo Rogalandu. Môže vám to ušetriť veľa peňazí a sklamania.