Každý si rád prečíta zaujímavý, pútavý článok s krásnymi fotkami a videom. Čo je však za tým? Koľko práce, cestovania, času a peňazí stojí kvalitný článok?

Slovensko

Píšem už roky a publikoval som v rôznych časopisoch. Stále ma však prekvapí, keď odo mňa niekto chce článok zadarmo alebo za pár eur. Tým myslím okolo 20-30 eur. Aby som sa tu len nevyplakával, aké to je zlé, poďme sa reálne pozrieť na to, koľko stojí kvalitná reportáž zo zahraničia. Presnejšie z hocikade, kam musíte cestovať.

Technika

Ak chcete mať v článku krásne fotky, ktoré sa budú dať vytlačiť do časopisu a budú vo fajn kvalite, na fotenie asi nepoužijete telefón. Ja používam zrkadlovku Canon 5D mrk iii (na Slovensku sa da kúpiť za 2500 eur) a niekoľko objektívov. Napríklad Canon f2.8 24-70mm (cena 1000 eur). Súčasťou článkov sú často aj videá, ktoré čitateľovi priblížia zážitok z miesta. Na to používam pri cestovaní GoPro, ktorá stojí okolo 500 eur. Zábery z drona sú úžasné a ľudia sa na ne radi pozrú. Dron DJI mavic air stojí cca 1000 eur. Popri tom nosím často so sebou ešte záložný fotoaparát alebo druhú zrkadlovku. To samozrejme nie je všetko. Na to, aby som materiál vedel zeditovať, musím mať kvalitný počítač. Ja používam 27“mac, ktorý stojí okolo 2000 eur. Samozrejme počítač nejde bez softwaru a aj ten som si musel kúpiť. Áno, kúpil som si aj Word, čo ma stojí 20 eur ročne. Adobe Premiere na editovanie videa 70 eur a Adobe Lightroom a PS ďalších 70 eur. Suma sumárom technika, ktorú používam, ma stála viac ako 7000 eur. A to nehovorím o statívoch, bleskoch, filtroch, SD kartách, čo stálo ďalšie stovky.

Cestovanie

Ak chcete spraviť reportáž zo zaujímavého miesta, samozrejme tam musíte vycestovať. To stojí nemalé finančné prostriedky. Ako príklad uvediem cestu do USA. V Amerike bolo už mnoho ľudí. Nie je to nič výnimočné, ale koľko taká cesta stojí? Samozrejme podľa sezóny a miesta. Spiatočná letenka do San Francisca môže kľudne stáť okolo 1000 eur. Ubytovanie v lacnom hoteli na noc 150 eur. Asi sa všetci zhodneme na tom, že to nie je úplne lacný špás nehovoriac o tom, koľko času cestovanie stojí. Možno si poviete, že ja som tam nešiel primárne kvôli reportáži. Áno, to je pravda. Ale to, že som tam bol, ma stálo veľa peňazí a môj čas tam bol vzácny. Keď cestujete a robíte reportáž, nie je to, ako keď ste na dovolenke. Musíte si všímať veci, fotiť, točiť videá. Zaujímať sa o to, čo by asi ľudí zaujímalo. Večer zálohovať dáta.

Pri práci

Práca

Mohlo by sa zdať, že napíšete článok za 2-3 hodiny a dostanete 30 eur. Wow, to je super! Nie je tomu celkom tak. Ak by sme spočítali čas, ktorý venujem reportáži už na ceste, fotenie, nosenie techniky. Potom spracovanie fotiek a videa, písanie článku. Komunikácia ohľadne článku. Posielanie článku a videa. Nakoniec zistím, že som do napísania článku dal skoro 20 hodín môjho času.

Realita

Na jednej strane chápem, že na Slovensku platia ľudom za písanie článkov pár eur. Funguje to tak, že zamestnanec od stola stiahne fotky z internetu a potom napíše článok bez vlastnej skúsenosti, alebo ho len preloží z angličtiny. Ľudia si to prečítajú tak či tak. Ja na druhej strane cestujem s kvalitnou technikou cez pol sveta, aby som vytvoril niečo zaujímavé a priniesol zážitok ľudom, ktorý to po mne budú čítať. Potom mi ponúknu ten istý honorár, ako ľuďom, ktorí to napíšu od stola.

Predstavte si, že by ste boli na mojom mieste. Cestovali by ste týždne, aby ste niečo zaujímavé zažili, zaznamenali to na techniku, ktorá vás stojí tisíce eur. Potom by ste to dlhé hodiny spracovávali a niekto, kto na tom potom zarobí (áno, média zarábajú na svojom obsahu), by vám ponúkol za vašu prácu (v ktorej ste výborný, lebo to robíte roky), v prepočte tak jedno euro na hodinu. Robili by ste to?

Ak sa vám páčil môj blog, môžeme ostať v kontakte. Stačí, ak dáte like na moju Facebook stránku. Budete tak mať prístup ku všetkým mojim článkom.