Ako kupit lacnejsi fotoaparat?

Ako kúpiť lacnejší fotoaparát?

Tužíte po fotoaparáte, ktorý je pre vás príliš drahý? Nie ste jediný! Kúpa fototechniky je sprevádzaná množstvom premýšľania, porovnávania a nakoniec rozhodovania. Aký fotoaparát a hlavne kde a za akú cenu si kúpite. Chcete ušetriť? Čítajte ďalej.

Nie som platený žiadnou firmou, nasledujúci článok je len mojim postrehom.

Slovensko

S príchodom pošty a internetu a Európskej únie (EU) sa svet značne zmenšil. V dnešnej dobe nemusíte porovnávať ceny v jednotlivých obchodoch sami. Urobí to za vás internet. Stačí pár klikov. Keď už máme túto úžasnú možnosť, prečo ju nevyužiť naplno. Ako to myslím? Myslím to tak, že máme možnosť si kúpiť čokoľvek v akejkoľvek krajine EU a nechať si to poslať.

No ale čo, ak sa mi to pokazí?

Áno, aj to sa môže stáť. Postup je taký istý, ako keby sa vám pokazil tovar od predajcu z vášho okolia. S jedným rozdielom. Tovar nezanesiete do obchodu ale na poštu. Pošlete ho balíkom späť obchodníkovi, od ktorého ste ho kúpili. Najlepšie s kópiou dokladu o kúpe a stručným popisom o závade.

No ale čo, ak mi to neuznajú?

Mám skúsenosti s reklamáciami v zahraničí. Raz som dokonca vyreklamoval gimbal – hlavu statívu až z Číny. Samozrejme neviem čínsky a komunikácia prebehla cez chat a po anglicky. Angličtina je štandard a ovládajú ju takmer všade a reklamačné pravidlá sú naprieč EU rovnaké. Nemal by to byť problém. Ďalšia z vecí je, že za viac ako 10 rokov čo fotím a päť zrkadloviek čo som vlastnil, sa nikdy nič na nich nepokazilo.

Prečo kupovať zo zahraničia, keď máme slovenské obchody?

Áno, na Slovensku sú tiež obchody. Nikoho neodhováram od nákupu v nich. Pointa môjho článku je, že máme oveľa väčšie možnosti nákupu, ako len na slovenskom trhu. A keď napríklad ten istý tovar stojí na Slovensku výrazne viac ako napr. v Anglicku (viď. video), môžete si kúpiť tam, kde ho predávajú pre vás za lepšiu cenu. Vy, ako zákazník, si môžete vybrať, kde chcete nakupovať.

Koľko sa dá ušetriť?

Názorný príklad je ukázaný v mojom videu. Samozrejme, je to individuálne. Závisí to od konkrétneho produktu.

 

 

Môj príbeh.

Keď som si chcel kúpiť nový fotoaparát Canon 5D mark III. hľadal som jeho najlepšiu cenu na internete. Pre mňa najlepšiu cenu som našiel v Anglicku. Čiastočne bola spôsobená aj tým, že kurz GBP v poslednej dobe klesol voči EUR. Toto som využil v môj prospech a tým, že som si fotoaparát nekúpil na Slovensku ale v Anglicku, som ušetril viac ako 600 EUR!
Fotoaparát je ale úplne ten istý, jediný rozdiel je, že predajca v Anglicku dáva naň medzinárodnú záruku 3 roky! A teda o rok viac, ako na Slovensku. Niekto by mohol oponovať, že ale kurz je iný a do ceny sa musí pripočítať aj poštovné. Áno, kurz môže byť iný, ale rozdiel na výslednej cene je minimálny. Dajme tomu, že pri najlepšom kurze (v môj prospech) by som ušetril 648 EUR a pri najhoršom kurze (v môj neprospech) by som ušetril 600 EUR. Plus mínus 10 EUR za poštovné. Čo poviete, oplatí sa?

Národná distribúcia

No ale to nie je fotoaparát z národnej distribúcie! Čo to vlastne národná distribúcia je?
Napríklad na Slovensku je národná distribúcia značky z. Tá nakúpi u výrobcu xy kusov. Predpokladajú, že za 3 roky predajú 1000 fotoaparátov. A preto majú určitú cenu. Keď kúpite fotoaparát v Anglicku, ktorý je z národnej distribúcie napr. Číny (Čína má samozrejme inú cenu, lebo sa v nej predá x – násobne viac), tak môžete ušetriť.

Čo to znamená pre vás?

Že na krabici budete mať po anglicky a pod tým po čínsky napísaný text.

Čo tovar? Je taký istý?

Konkrétne Canon fotoaparát sa vyrába v Japonsku. Myslite si, že vyrábajú viac tried kvality? Jednu pre Slovensko, jednu pre USA a ďalšiu pre Čínu? Nie, vyrábajú jeden druh pre celý svet.

Moja skúsenosť

Z nie národnej distribúcie som si kúpil už 4 fotoaparáty a nikdy som s nimi nemal žiadny problém. Na každom som ušetril toľko, že keď som ho po 2-3 rokoch predával, predal som ho takmer za cenu, za ktorú som ho kúpil. Fajn predstava, nie?