Uskalia cestovania

Má cestovanie aj nejaké úskalia?

Cestovanie zažilo s dostupnosťou lacných leteniek veľký boom. Stala sa z neho móda, kto cestuje, ten je cool. Väčšina ľudí zdieľa krásne fotky z dovoleniek a úžasné zážitky. Má však cestovanie aj nejaké tienisté stránky?

Áno, samozrejme, že má! Všetko má svoje pre a proti.

Cestovanie má hneď niekoľko negatív. Prečo písať o negatívach cestovania, keď cestovanie je také super? Áno, cestovanie je super! Keď tam už ste! Niekto by mohol namietať, že cesta je cieľom. Ten niekto ešte asi nikdy nestvrdol za 27 hodín na preplnenom a neklimatizovanom letisku niekde na konci sveta. Alebo nikdy nezažil ten pocit, keď stál pri prázdnom krútiacom sa páse na batožinu sám a posledný. Jeho batožinu najskôr niekde stratili alebo omylom poslali inde. Nevadí, stáva sa.

Áno, stať sa to môže. Ale keď niekam pricestujete je veľmi nepríjemné, keď jediné čo máte, je to, čo máte na sebe. Prípadne so sebou v príručnej batožine.

Dobrá rada nad zlato, do príručnej batožiny si pobaľte nevyhnutné veci. Fotoaparát a oblečenie na pár dní vám v príručnej batožine vie ušetriť stres. Nie všetci si ale môžu dovoliť ten luxus cestovať len s príručnou batožinou. Napríklad ľudia čo majú deti. Pre ľudí s deťmi je cestovanie škola božej trpezlivosti. Z hĺbky duše som vždy obdivoval ľudí, ktorí mali so sebou v preplnenej terminálovej hale 2 malé deti. Tí by vedeli o nevýhodách cestovania písať romány.

Krádeže

Áno, kradne sa všade na svete a je mnoho miest, kde vás s radosťou olúpia za pár drobných. Predstavte si, keď potenciálny zlodej vidí na vašej taške nápis Canon, Nikon, atď. V preklade to znamená aj pre najväčšieho fotolaika, drahé! A tak sa vám bude venovať zvýšená „starostlivosť“.

Moje odporúčanie? Ak máte ten najlepší fotoaparát na svete, kúpte si tú najjednoduchšiu tašku (kľudne aj tú najškaredšiu), akú nájdete. Najlepšie úplne bez loga. Ak už nejakú máte, logo dajte preč, prekreslite ho fixkou, čokoľvek. Určite vám to ušetrí nepríjemnosti.

Moja skúsenosť:

Cestujem bez cestovky a často si požičiavam auto. V roku 2014 som si na Kanárskych ostrovoch požičal auto. O 3 mesiace po dovolenke mi prišla výzva na zaplatenie pokuty. A tak som vytiahol odloženú zmluvu z požičovne. Na zmluve som zistil, že auto, ktoré som mal požičané, malo inú ŠPZ. Mal som dôkaz, že som to nebol ja. Odkladajte si dokumenty! Okradnúť vás môžu aj po dovolenke.

Nehody

Sú ľudia, ktorí cestujú celý život a nič sa im nikdy nestalo. Je ich málo, ale že vraj sú. Ja medzi takých nepatrím, a tak som vždy radšej pripravený. Keď ste ďaleko od domova, všetko, čo sa vám prihodí, sa rieši akosi ťažšie. V momente, keď sa to stane, naozaj oceníte každú pomoc.

Moja skúsenosť:

V roku 2013 som sa s kamarátom vybral na výlet na Island. Požičali sme si auto a išli sme na cestu okolo ostrova. Keďže bolo leto, spali sme v aute. Výlet bol parádny. Každý deň sme sa striedali v šoférovaní. Posledný deň šoféroval môj kamarát a ráno okolo 10 hod., keď sme sa vracali, nezvládol riadenie a ja som sa pozeral, ako s autom (Suzuki Vitara) skáčeme z mosta do rieky. Nebol to veľmi príjemný pocit. Udialo sa to rýchlo a zrazu  sme sa prevracali s autom na strechu. Auto sa plnilo ľadovo studenou vodou z islandskej rieky. Našťastie sme sa z auta dostali sami. Akoby zázrakom živí a zdraví.

To bolo super!

Po chvíli radosti nastalo precitnutie do reality. Boli sme v strede ničoho. Po štrkovej ceste to bolo asi 30 km k najbližšej asfaltke. A cesta, na ktorej sme stáli, vôbec nevyzerala, že by bola frekventovaná. Ako si zavolať pomoc? Všetko, čo sme mali, bolo mokré. Telefóny, fotoaparáty, počítač, všetko. O približne pol hodinu sa na nás znovu usmialo šťastie a išiel okolo poštár. Vďaka tomu, že tam na konci sveta býval niekto, komu niesol poštu. Poštár nám zavolal sanitku a políciu. Požičal mi jeho telefón (fotky som si poslal na email), vďaka ktorému vám môžem ukázať fotky. Nechcem si ani predstaviť, čo by sa nám mohlo stať, keby sme v tej chvíli nemali zapnuté bezpečnostné pásy. Čas išiel veľmi rýchlo a my sme stále boli asi 4 hodiny severne od letiska Keflavik. Čakali sme na žeriav, ktorý vytiahne auto, aby sme si mohli zobrať naše premočené veci.

photo-1-2

V prípade, že sa vám stane v zahraničí nehoda, musíte riešiť veľa nepríjemných situácii. Môj kamarát musel zaplatiť za vytiahnutie auta z rieky 2500 EUR. Poisťovňa kryla škodu na aute, ale nie vyprostenie. Predstavte si, že všetky vaše veci sú mokré. A vám ide o pár hodín lietadlo. Život prináša rôzne situácie. Našťastie to dobre dopadlo a ešte sme aj stihli lietadlo.

Islandský poštár

Islandský poštár

Moja rada:

Nie som platený žiadnou poisťovňou. Ale cestovné poistenie mi zaplatilo aspoň niečo za moju poničenú techniku. V prípade úrazu alebo akejkoľvek nehody sa to naozaj oplatí. Moje poistenie bolo úplne najzákladnejšie, čo som mal zadarmo z práce a aj tak pomohlo. Vždy si pýtajte doklad od polície, účet za zdravotnú starostlivosť, za veci, ktoré ste si nevyhnutne museli kúpiť. Je to dôležité na dokladovanie poistnej udalosti pre poisťovňu. Keď ste to už museli zaplatiť, prečo si to nenechať preplatiť?

Cestovanie je super, ale na cestách sa môže prihodiť čokoľvek, a preto cestujte opatrne!