Výhľad z hora

Asi hodinu a pol cesty autom od Kristiansandu smerom do Stavangeru sa nachádza krásne miesto.

27. februára 1656 tu boli zapálené prvé signálne ohne v Nórsku. Bolo to na mieste zvanom Lindesnes. Tridsať sviečok bolo zapálených na trojposchodovej veži. Bolo to zlé riešenie a po niekoľkomesačnej prevádzke sa od toho upustilo. Až v roku 1725 bola prevádzka obnovená.

Vo vnútri majáku

Lindesnes

Najjužnejšie miesto v Nórsku bolo dlhé obdobie jedným z najrušnejších obchodných miest v severnej Európe. Clo z námorného obchodu sa tu vyberalo už pred viac ako 400 rokmi. Z neho sa následne financovali stavby a údržba majákov.

Predchodca majáku

 

Liatinová veža majáka nie je so svojimi 16 metrami špeciálne vysoká. Stojí však na útese a jej svetlo je vo výške 50 m nad morom. Svetlo z majáka je možné za dobrého počasia vidieť až z diaľky 37 km. Pri extrémnych búrkach je more schopné zasiahnuť až vrchol veže majáka.

 

Múzeum

Toto miesto má užasnú atmosféru, cítite sa tu priam ako v rozprávke. Maják je súčasťou múzea, kde sa platí vstupné 75 NOK/dospelý a 50 NOK/študent. Káva a čaj je v cene. Pod majákom je v skale vysekaná kinosála, kde sa premietajú filmy o histórii majáka. Je tu aj malá kaviareň a sociálne zariadenia. Určite sa sem oplatí pozrieť  a odbočiť z hlavnej cesty E39. Tých 28 km za to stojí.

Majú tu aj kino