Najkrajšie miesto v Írsku

Keď sa povie Írsko, každého napadne čierne pivo Guinness alebo zelený štvorlístok. Írsko nie je len Dublin, pubby a ryšaví ľudia. Írsko je aj nádherná krajina a dnešný blog bude venovaný práve jeho kráse.

img_6488

Po prílete do Dublinu som zažil malé dobrodružstvo na letisku. Najprv som čakal pred požičovňou áut asi hodinu, čo sa mi ešte nikdy v žiadnej krajine nestalo. V momente, keď som prišiel na rad, som pochopil, prečo to tak dlho trvá. Pán za okienkom mi povedal, že za prenajatie auta som síce zaplatil, ale musím zaplatiť ešte depozit okolo 2 000 EUR. To som samozrejme odmietol.

,,Nevidím dôvod, aby som za auto (Škoda Oktávia) platil tak veľký depozit. Ak na vašom depozite trváte, vráťte mi peniaze a ja kľudne pôjdem do inej požičovne´´, ukázal som smerom do letiskovej haly. Samozrejme blafoval som. Ani omylom sa mi nechcelo čakať znova v ďalšej rade, ale kvôli sume 2 000 EUR by som sa hecol. Pán  z požičovne áut zrazu zmenil názor a ponúkol mi poistenie za pár EUR namiesto prestreleného depozitu. Zrazu sme sa dohodli. To som ešte nevedel, že:

V Írsku si bežne požičovne áut pýtajú  šialený depozit. S úsmevom si od vás vypýtajú aj 5000 EUR. Nie každý má na účte takú sumu. Samozrejme vám potom ochotne predajú poistenie za niekoľko sto eur. Čo predraží vašu dovolenku.

Moja prvá rada: Predtým než si objednáte auto dobre si preštudujte, zistite koľko daná požičovňa od vás bude chcieť depozit.

Bez zbytočne vysokého depozitu a s úsmevom na perách som si sadol do auta a vydal som sa na cestu krížom cez celé Írsko.

img_6610

img_6625

Pri západe slnka sme vybrali statív a fotili sme s ND (Neutral Density) filtrom.

 

County Clare

Krajina je rozdelená do 26 grófstiev. Cieľom mojej cesty bolo grófstvo Clare na západnom pobreží. Cesta ubiehala príjemne. V Írsku majú postavené diaľnice a po asi troch hodinách šoférovania som prišiel do cieľa mojej cesty. Do Lachinchu som prišiel kvôli fotokurzu. Ubytovali ma tu dvaja Banskobystričania Tomáš a Lujza. Veľmi prijemní ľudia! Po ubytovaní som sa išiel stretnúť s fotografom Jirkom Karbusom. Na  kurz a návštevu som sa veľmi tešil. Jirka je svetovo známy fotograf a fotí pre Nikon. Jeho fotografie často krát berú až dych. A teraz som sa mohol s ním stretnúť a ešte na tak krásnom mieste. Prvý večer sme išli fotiť západ slnka na miesto, ktoré som poznal zo surfových videí. Úzkym chodníčkom popri kraji útesu sme sa dostali k moru. Jirka sa obliekol do neoprénu a skočil do vody. Ja som bol bez neoprénu, a tak som sa kochal krásnou írskou prírodou.

img_6630

img_6640

 

Cliffs of Moher

Ďalší deň ráno sme išli na more. Keďže sme boli na lodi traja fotografovania chtiví, striedali sme sa. Kým bol vo vode Jirka a kameraman Kenn, ja som bol na lodi a rozvážal som ich. Hlavným objektom ich fotenia boli morské vtáky. Tie sa rýchlo presúvali a fotografi museli ísť za nimi. Keď bolo treba, prišiel som pre nich. Po chvíli sme sa vystriedali a šiel som do vody ja.

img_6763

img_6637

V momente, keď som vliezol do studeného mora a potopil som hlavu pod hladinu, sa otvoril úplne nový svet. Podo mnou boli tisíce medúz a nado mnou sa rozprestierali Cliff of Moher. Bol to úžasný pocit. Zrazu akoby som bol priamo vo fotografiách, ktoré som predtým obdivoval. Naozaj silný zážitok, ktorý odporúčam každému.

img_6680

 

Po pár hodinách na mori sme sa vrátili vysmiati do miestneho prístavu. Čo ma najviac prekvapilo, bola výška odlivu. Keď sme odchádzali, lode v prístave ticho plávali na vode. Pri návrate boli položené na blate.

img_6777

Večer sme sa vybrali fotiť západ slnka na asi najfotografovanejšie miesto v Írsku. Napriek tomu, že podobných miest je v okolí viac, práve sem prichádzajú fotografi a turisti z celého sveta. Stretli sme tu niekoľkých fotografov z najrôznejších krajín. Všetci sme svorne čakali na ideálne svetlo. Fotoaparáty boli na statívoch a my sme debatili. Opatrne som nakukol cez kraj útesu a uvedomil som si, že tu som sa ráno kúpal! Áno, presne tam. Jedno miesto môže vyzerať tak rozdielne.

img_6789

 

Môj pobyt v Írsku som si veľmi užil aj napriek tomu, že som nebol v centre Dublinu. Videl som kus krásnej krajiny a stretol som veľmi prijemných ľudí. Ak rozmýšľate nad cestou do Írska, určite choďte, je tam krásne!

 

Šťastnú cestu!