Blížia sa Vianoce a kniha je veľmi dobrým darom. Ak neviete čo kúpiť vašim blízkym nechajte sa inšpirovať.

 

Na začiatok chcem napísať, že nie som literárny kritik a ani sa nesnažím autorov a ich diela kritizovať. Všetky knihy v tomto článku som si kúpil sám. Článok nie je platená reklama.

 

Je veľké množstvo druhov kníh. Ja sa budem snažiť pre vás vybrať s každého rožka troška aby som vám uľahčil výber.

 

Detektívky

2i6a8557

Dominik Dán- Nežná fatamorgána

Dominik Dán- Nežná fatamorgána

Asi najpopulárnejší druh literatúry. Dobrú detektívku si rád prečíta snáď každý. Mám rád slovenské knihy a rád si kúpim knihu od slovenského autora. Od Dominika Dána ich mám niekoľko. Je to jeden z najznámejších spisovateľov u nás. Jeho nová kniha „Nežná fatamorgána“ ma veľmi milo prekvapila. Pútavá od začiatku do konca. Autor popisuje veľké množstvo detailov z prostredia vyšetrovania vraždy. Časť deja sa dohráva na prelome roku 1989, čo  robí knihu veľmi zaujímavú.  Je to výborný darček pod vianočný stromček. Ja som túto knihu prečítal za dva večery.

 

2i6a8561

Jo Nesbø- Polnočné slnko

Jo Nesbø- Polnočné slnko

Keď sa povie detektívka, väčšinu ľudí napadne „Sever“. Severská detektívka je svetovo známa. Asi najznámejším autorom je Jo Nesbø. Jedna z jeho posledných kníh „Polnočné slnko“ je výborným dielom autora svetového formátu. Kniha sa číta ľahko, je napínavá až do konca. Príbeh je pre našinca tak isto ako jeho prostredie neobvyklé, odohráva sa za polárnym kruhom. Tu sa snaží schovať utečenec pred nórskou mafiou. O to je kniha zaujímavejšia. Mňa táto kniha veľmi potešila a určite poteší aj vás.

 

 

2i6a8560

Jonas Jonasson- Storočný starček ktorý vyliezol z okna a zmizol

Jonas Jonasson- Storočný starček ktorý vyliezol z okna a zmizol

Táto kniha by si zaslúžila vlastnú kategóriu. Je to príbeh storočného dedka, ktorý v deň svojich stých narodenín vylezie z okna a zmizne. Cestou sa stihne zapliesť do množstva nepríjemností. Časom sa v knihe dozviete, že na problémy mal celoživotné šťastie, ktoré spočívalo v tom, ako sa aj z tých najťažších situácií dokázal dostať. Kniha je písaná veľmi priateľským a humorným tónom. Keď som si čítal jej hodnotenia, nechcelo sa mi veriť, koľko ľudí napísalo, ako sa pri knihe schuti zasmialo. Uveril som im, keď som sa raz na letisku začal hlasno smiať. Ak chcete niekoho vo svojom okolí rozosmiať, kúpte mu túto knihu!

 

 

Životopisné

2i6a8563

Ashlee Vance- Elon Musk

Ashlee Vance- Elon Musk

Elon Musk je zakladateľ viacerých pokrokových spoločností ako Tesla alebo Space X. Túto knihu som dostal ako dar a som za ňu veľmi rád. Prečítal som ju behom pár dní! Kniha je príbeh jedného z najneobyčajnejších ľudí našej doby. Je veľmi inšpiratívna. Príbeh Elona Muska, ktorý bol od útleho veku iný, čo mu neraz spôsobovalo nemalé problémy, no nevzdal sa, išiel si za svojím cieľom. Dokázal presadiť svoje myšlienky a zhmotniť ich. Nastokrát sa mi stalo pri čítaní tejto knihy, že som zastal a povedal si: „Ako je možné, že nad týmto vôbec niekto premýšľa?“ O pár strán ďalej som sa dozvedel, že to, čo si ja nedokážem ani predstaviť, niekto iný robí. Táto kniha je bez preháňania jedna z najúžasnejších kníh, aké som čítal. To, čo je na nej také výnimočné, je, že to je pravda a vynálezy Elona Muska ovplyvňujú čoraz viac aj naše životy. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto rád snivá a myslí inak, určite mu kúpte túto knihu!

Osobný rozvoj

2i6a8559

Ivo Toman, Sebedůvěra

 Ivo Toman- Sebedůvěra

Tak isto ako mám rad slovenských autorov rád si kúpim aj českú knihu. Od Iva Tomana som si prečítal mnoho kníh. Jeho osobný príbeh je inšpiratívny. Od mala bojuje s nepriazňou osudu (má turetov syndróm) a aj napriek tomu dokázal byť úspešný. Svoje životné skúsenosti vkladá do kníh a pomáha tým mnohým ľudom. V jeho novej knihe o sebadôvere som sa dozvedel mnohé nové fakty. Je zaujímavé nahliadnuť pod povrch motivácie ľudských činov. Táto kniha sa dá prečítať za jedno poobedie. Ak máte chuť obdarovať niekoho vyššiou sebadôverou  kniha mu môže pomôcť.

 

2i6a8562

Napolen Hill- Mysli a zbohatni

Napolen Hill- Mysli a zbohatni

Kniha sa pravidelne umiestňuje v každom rebríčku top kníh o seba rozvoji. Po jej prečítaní musím povedať, že právom. Nájdete v nej zaujímavé myšlienky, ktoré môžu mnohým pomôcť. Kniha rozoberá úspech od začiatku (vízie) až po jeho dosiahnutie. Je v nej zrozumiteľným spôsobom napísané, čo je treba pre úspech krok po kroku robiť. Sú v nej taktiež mnohé príbehy úspešných ľudí, na ktorých je názorne ukázané, ako konkrétne techniky fungujú. Ak chcete niekomu pomôcť na ceste za jeho úspechom, práve táto kniha mu môže výrazne pomôcť!

 

Poviedky

2i6a8558

Charles Bukowski- Príbeh obyčajného šialenstva

Charles Bukowski- Príbeh obyčajného šialenstva

Zbierka krátkych poviedok od svetovo známeho autora. Samotný jeho život akoby bol najväčšou inšpiráciou. Nadmerné pitie alkoholu, problémy so zákonom a množstvo žien. To všetko a ešte viac v úplne nahej a surovej podobe. Práve o tom je kniha. Je to zbierka toho, čo sa nevošlo do iných kníh. Z tejto knihy môžete pochopiť, ako autor žil. Kniha je písaná s ľahkosťou. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto sa nebude pohoršovať nad autorovým životom a rád si oddýchne pri čítaní, práve táto kniha je vhodná voľba.

 

 

 

 

Dúfam, že som vám aspoň trochu pomohol mojim tipom na vianočný darček.

 

 

Ak áno, dajte mi lajk na moju fb stánku. Stačí kliknúť na obrázok.

image-14