Áno priatelia, je to tu zas. Koniec roka sa blíži a nastáva čas nielen rekapitulovania, ale aj kupovania vianočných darčekov. Preto som pre vás pripravil zoznam kníh, ktoré ma zaujali tento rok. Dúfam, že vám pomôžem s inšpiráciu pri kúpe knihy, ktorá vám alebo niekomu inému urobí radosť.

Tento rok som prečítal zatiaľ 33 kníh. Špeciálne som pre vás vybral sedem kníh, ktoré na mňa urobili najväčší dojem a vrelo vám ich odporúčam.

 

Dominik Dán, Korene zla

Tradične som čítal detektívky, bez toho to nejde. Od Dominika Dána som ich tento rok prečítal päť. Je ťažké napísať, ktorá bola najlepšia. Páčili sa mi všetky. Knihy sú napínavé od začiatku až do konca. Čítajú sa akosi samé. Či už ich čítate v bazéne alebo doma. Najviac mi asi utkvela kniha Korene zla. Možno preto, že som pri jej čítaní takmer zhorel na neúprosnom africkom slnku.  Vrelo vám ju odporúčam.

 

Charles Bukowski, Najkrajšia žena v meste

 

Tento bezpochyby výnimočný spisovateľ napísal množstvo rôznych kníh. Niekto jeho knihy nenávidí, iný ich miluje. Mne sa páčia. Pri čítaní si oddýchnete, prežijete často absurdné situácie a zasmejete sa. Určite sa oplatí si prečítať.

 

 

Ernest Hemigway, Starec a more

 

Klasická knižka, povinné čítanie v škole. Možno preto ju mnoho ľudí nemusí. Pre mňa fantastická kniha! Na niečo málo ako sto stranách úžasný príbeh. Hemigway tu ukazuje svoje majstrovstvo. Myslím si, že právom dostal Nobelovu cenu za literatúru (1954). Kúpte si!

 

Truban, Support

 

Rád si kupujem knihy od slovenských autorov. O to viac ma potešila táto kniha. Dovolím si napísať, že na slovenské pomery výnimočný príbeh, ktorý zhltnete za pár večerov. Kniha je napísaná pútavo a ľahko sa číta. Možno som neobjektívny, lebo som zákazníkom Websuportu a táto téma mi je blízka. Každopádne ak vás zaujíma IT a úspech, prečítajte si!

 

 

Martin Bruncko, Život bez výhovoriek

Motivačná literatúra už niekomu pripadá pomaly ako nadávka. Napriek tomu si myslím, že pre ľudí, ktorí sa chcú posúvať v živote, alebo potrebujú trochu postrčiť správnym smerom, je práve táto kniha veľmi vhodná. V knihe nájdete niekoľko inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí zo slovenského prostredia, ktorí otvorene rozprávajú o tom, ako prekonali najrôznorodejšie prekážky a uspeli. Ak poznáte niekoho, kto by potreboval povzbudiť, je možné, že to práve v tejto knihe nájde!

 

Tomáš Sedláček, 2036

 

Tento pán je veľmi zaujímavý človek. Ekonóm, ktorý netradičnou a veľmi zrozumiteľnou formou prezentuje ekonómiu. Minulý rok som si od neho kúpil knihu Ekonómia dobra a zla. V jeho novej knihe 2036 nájdete rozhovory s vedúcimi osobnosťami (v rôznych odboroch) českej spoločnosti. Všetci sa zamýšľajú nad otázkou, aký bude život za 20 rokov. V knihe nájdete fascinujúce myšlienky. Ak vás zaujíma budúcnosť, určite si prečítajte.

 

 

Kazuo  Ishiguro, Súmrak dňa

 

Čítal som už rôzne knihy a mnohé na podobné témy. Táto kniha je veľmi originálna nielen svojou témou, ale aj spracovaním. Autor podáva príbeh majstrovským spôsobom. Niet divu, že bol ocenený Nobelovou cenou za literatúru (2017). S knihou na tému dôstojnosti som sa ešte nestretol. O to viac ma fascinovali niektoré zamyslenia sa a prostredie, v akom žili ľudia pred necelým storočím. Kniha je to určite veľmi hodnotná a niečo vo vás zanechá. Minimálne vo mne ostalo uvedomenie si, ako dobre sa máme.

 

Andrej Tichý, Cesta na ropnú plošinu

 

A na koniec ešte jedna kniha, ktorá je pre mňa výnimočná. Je to moja prvá kniha, ktorá vyšla tento rok. Je to môj príbeh o ceste na ropnú plošinu. V knihe píšem o živote v Nórsku a strastiplnej ceste za vysnívanou prácou. Som veľmi rád, že na knihu som dostal toľko pozitívnych ohlasov. Nakoniec prečítajte si a posúďte sami.

 

 

 

Dúfam, že som vás aspoň trochu inšpiroval, želám vám príjemné čítanie.