Nájsť si bývanie môže byť častokrát problém. Záujemcov o byt je veľa. Ako funguje prenajímanie bytu v Nórsku?

 

Nórsko je veľká krajina. Realitný trh má svoje lokálne špecifiká a môže sa lokálne líšiť. Na mieste, ako je Stavanger, kde je ťažké nájsť si prácu, je relatívne ľahké nájsť si podnájom aj bez vysokého depozitu. Naproti tomu v Osle je situácia opačná.

 

 Kde hľadať?

 

Väčšina inzerátov je v Nórsku na stránke finn.no. To ako túto stránku používať a ako sa v nej zorientovať, vysvetľujem v mojom videu.

 

 

Nerealita – Realít

 

Základné ekonomické pravidlo vraví, že trh tvorí dopyt. V niektorých častiach Nórska sa trh zbláznil a ľudia si myslia, že to je naopak. Prenajímateľ nehnuteľnosti si vyberá osobu, ktorá mu bude platiť nájomné. A tak sa môžete dostať do absurdnej situácie, ked ešte pred tým ako vidíte byt sa vás pýtajú šialené otázky ako:

Koľko zarábate? Kde pracujete? Ako dlho tam pracujete? Dáte mi telefónne číslo na šéfa?

 

Plánujete dieťa? Je vaša žena tehotná? Máte vodičák? Aké máte záujmy?

 

Na jednej strane si mnohí myslia, že majú na to právo. Treba si uvedomiť, že podnájom je tiež iba tovar/služba.

Viete si predstaviť, že by vás posudzovali pri kúpe sedačky (v hotovosti) v obchode? Či ste hodní kúpiť si sedačku od nich?

Takto to bolo aj v Stavangeri pred pár rokmi. Avšak iba do chvíle, kým bol trh nezdravo postavený. V dnešnej dobe vám v Stavangeri uvaria kávu, keď prídete na prehliadku bytu a nie je problém prenajať aj bez depozitu. Sú šťastní, že po pol roku, častokrát aj po dlhšej dobe im konečne niekto bude platiť nájomné.

Takže odpoveď je, prenajímateľ si môže ku vám dovoliť len to, čo mu dovolíte vy sami. Predstavte si, že by dal inzerát s prehnanými požiadavkami a nikto by sa mu neozval?

Bol by to impulz k tomu, že si nemôže pýtať 30 000 NOK depozit a referencie z práce. Píšem o tom preto, že pre mnohých to môže byť problém dostať sa cez bariéru množstva otázok pripomínajúcich výsluch na polícii.

 

Riešenie

 

Keďže ja hľadanie podnájmu chápem tak, že ja si vyberám, kde budem bývať a komu budem platiť, našiel som riešenie, ako to pochopia aj tí na druhej strane, prenajímatelia.

Je to úplne jednoduché! Napísal som formulár s pár základnými otázkami. Za svoj život som bol na desiatkach obhliadok bytov v Nórsku. Rozdiel medzi tým, keď som prišiel len tak a teraz s formulárom, je priepastný. Kúpil som si plastový obal za 10 NOK v Europrise. Do neho som si vytlačil všetky obhliadky, ktoré som mal dohodnuté. Na zadnú stranu som dal formulár s otázkami.

Po počiatočnom zoznámení som začal:

„Od kedy je byt voľný?“

„Koľko je depozit?“

„Už ste niekedy niekomu siahli na depozit? Prečo?“

„Aký máte internet?“ atď.

Osem z desiatich ľudí bolo tak v šoku, že sa ma neopýtali ani jednu otázku.

S perom v ruke som si odškrtal odpovede a nakoniec som im povedal zázračnú formulku: „Aby som bol ku vám úprimný, v priebehu ďalších dní mám ešte ďalšie obhliadky. Potom všetky zhodnotím a ozvem sa vám.“

 

Áno! Ja som robil pohovor s nimi, nie oni so mnou. Aké drzé? Výsledok bol, že sedem z ôsmych prenajímateľov mi do troch dní písalo, ako som sa rozhodol. Vybral som si ten, pre mňa najlepší byt a hádajte čo? Nebol vôbec problém. Boli radi, že ho môžu prenajať práve mne.

Zázračný formulár si môžete stiahnuť tu.

 

 

 

 

Referencie

 

Je štandardná vec, že ľudia, ktorí prenajímajú byt, chcú vedieť, či ste normálny človek. A tak požadujú referencie od vášho bývalého domáceho. Najlepšie je mať to písomne. Požiadajte svojho domáce o to, aby vám napísal pár riadkov o tom, ako ste super a že platíte načas.

 

Na čo si dať pozor?

 

Depozit je súčasťou takmer každého podnájmu a jeho výška sa dosť líši. Od mesačného nájmu až po polročný. Seriózny prenajímateľ zriadi depozit konto v banke (samozrejme na svoje náklady), tu vložíte depozit a peniaze môžete vybrať iba po podpise oboch strán.

Neseriózni prenajímatelia chcú depozit na ich bežný účet, čo vám z vlastnej skúsenosti neodporúčam. Ak nemáte dostatok peňazí, môžete použiť aj depozit garanti. Napísal som o tom zvlášť článok.

Ako ušetriť v Nórsku peniaze? Diel tretí. Depozit

Áno, nie je to úplne výhodné, pár tisíc vám už nikto nevráti, ale ak nemáte peniaze v hotovosti, je to vaša jediná voľba.

Prirovnal by som to k hypotéke. Je jasné, že výhodnejšie je kúpiť si dom z úspor, ale keď ich nemáte, musíte si požičať a banka na vás zarobí…

 

Realitky a nároční ľudia.

 

Pokiaľ mi realitka dá vyplniť formulár, kde požadujú odo mňa odpovede na milión otázok, nemám záujem. Taktiež ak prenajímateľ chce, aby som mu napísal slohovú prácu o mojom živote, idem vždy tou pre mňa najvýhodnejšou cestou. Ak je niekto príliš náročný a prenajíma splesnivenú pivnicu, len sa zasmejem.

„Ja ešte ani neviem, či sa mi to bude páčiť a vy už odo mňa chcete životopis?“

Je lepšie vrátiť sa z kratšej cesty. Na trhu je kopec bytov na prenájom, ktoré prenajímajú fajn ľudia.

 

Ďalšia kategória ľudí sú tí, čo chcú extrémne depozity 30-50 000 NOK.

Raz som sa len tak zo zvedavosti pána opýtal: „Prečo chcete tak veľký depozit?“

„Viete, prenajímanie nesie so sebou určité riziko.“

Tak som mu poradil, nech neprenajíma, že to bude mať bez rizika.

 

Dúfam, že vám môj článok pomohol. Ak áno, dajte mi lajk na moju Facebook stránku a odoberajte môj Youtube kanál. Stačí kliknúť na obrázok.