
Za dva týždne sme prešli štyri štáty, viac ako 4000 km, videli sme mnoho krásnych miest.
Ale pekne od začiatku…

Nad Grónskom
Prílet
Po desať hodinovom lete sme pristáli na letisku v Oaklande. Leteli sme leteckou spoločnosťou Norwegian. Celkovo zážitok nič moc. Neochotný personál, za všetko sa platilo (drinky, snacky a dokonca aj za deku!), v lietadle bola strašná zima. A tak sa naša cesta nezačala úplne veselo. Počas letu sme zaspali a keď sme sa zobudili, obaja sme boli prechladnutí. Bolelo nás v hrdle a ja som mal horúčku. V Amerike bolo síce popoludnie, ale moje telo malo stále dve hodiny ráno. Nie úplne fajn začiatok dovolenky. Zobrali sme si auto z požičovne, kde sme strávili takmer dve hodiny. Čo najrýchlejšie sme potom išli na ubytovanie, aby sme sa vyspali. Píšem sem zámerne aj negatívne veci, aby to nevyzeralo, že cestovanie je iba pohoda, slnko a úsmevy. Cestovanie so sebou prináša aj takéto nepríjemnosti.
San Francisco
Na druhý deň mi bolo stále zle, vôbec som sa necítil, že budem chodiť po turistických miestach v meste. Išli sme do lekárne, kúpili lieky na nachladnutie, dal som si paralen, čo sme si doniesli pre istotu so sebou a zaľahol som. Poriadne som sa vypotil a keď som okolo obeda vstal, bolo mi už trochu lepšie. Situácia nebola ideálna, ale povedali sme si, že aj keď stratíme deň – dva, nič sa nedeje. Dôležité je, aby sme sa dali dokopy a užili si zvyšok dovolenky. Bývali sme kúsok od centra (asi pol hodinu autom), a tak sme sa rozhodli vyraziť po obede pozrieť si legendárny most Golden Gate a centrum San Francisca.

Golden Gate Bridge
Prvé dojmy z USA boli rozpačité, ovplyvnené horúčkou a jet lagom. Akosi som s tým nepočítal, že ma to tak zasiahne. Prvé dni som videl svet akosi zahmlene. Na moje prekvapenie sme toho stihli vidieť dosť veľa.
SF má krásne štvrte s bohatými domami, ale išli sme aj cez miesta, kde sme sa na križovatke zamkli v aute, lebo to tam vyzeralo ako z nočnej mory. Bolo to chudobné gheto plné bezdomovcov, aké som dovtedy videl iba vo filme.

San Francisco
Most je obrovská stavba a chodia sa naň pozerať davy ľudí z celého sveta. Môže byť dosť ťažké nájsť parkovanie v okolí. Po chvíli sa nám podarilo zaparkovať a išli sme sa prejsť. Čo ma prekvapilo na SF bolo počasie. Fúkal vietor a bolo chladnejšie, ako v iných miestach Kalifornie. Zvyšok dovolenky sme na to spomínali, ako bolo v SF fajn chladno.

Cable Car
V centre sme obehli známe miesta. Videli sme cable car, strmé uličky a dokonca sme stihli aj malé nákupy. Na to, že deň vyzeral, že ho celý strávim v posteli s horúčkou, to dopadlo super.
Silicon Valley

Android Park
Večer som si dal ďalší paralen a do rána som sa vypotil. Nebolo to ešte úplne optimálne, ale v tento deň bolo na programe Silicon Valley. Sem som sa veľmi tešil, a tak ma to postavilo trochu na nohy. Vždy som chcel vidieť to úžasné miesto, kde najbystrejší ľudia vytvorili neuveriteľné technológie, ktoré sa potom rozšírili do celého sveta. Dnes bol ten deň. Ako prvý sme si išli pozrieť Google. Zaparkovali sme pred Google store. Keď sme sa fotili pri Android parku, asi päť metrov od nás, som začul slovenčinu. Bol to mladý pár, asi v našom veku, s dieťaťom. Povedal som si, že ich pozdravím.
„Dobrý deň, započul som slovenčinu, tak len, že vás pozdravím.“
Obaja na mňa neveriacky pozerali a s kyslou grimasou naveľa niečo odvrkli.
„Čo už“, povedal som si. Nenechám si pokaziť náladu a šiel som sa pozrieť do obchodu a kúpiť si niečo pre radosť.
V Silicon Valley sme videli niekoľko zaujímavých miest a strávili sme tam viac dní. Píšem o tom celý seriál, ktorého súčasťou bude množstvo fotografií a videí. Ak vás táto téma zaujíma, sledujte môj facebook.
Santa Cruz

Santa Cruz
Prešlo pár dní, mne už bolo lepšie a obaja sme sa už aklimatizovali. Vydali sme sa cestou po pobreží smerom do Los Angeles. Išli sme cez miesta ako Santa Cruz, Monterey, Big Sur, Pismo beach až sme sa dostali do miesta Santa Maria, kde sme spali.

Big Sur
Celkový dojem z tejto časti bol rozpačitý. Vyzerali to byť chudobné mestečká na pobreží, kde ľudia surfovali, chytali ryby. Cestou sme videli množstvo ľudí pracovať na poliach.

Práca na poli

Cesta po pobreží

Vojenská oblasť
Cesta po pobreží bola uzavretá, lebo sa zosunula do mora, a tak sme museli ísť obchádzkou cez vojenský priestor. Bola to strmá kľukatá cesta do kopca. Keď sme vyšli na kopec, teplota vyskočila na skoro 45 °C. Všade bola žltá tráva a košaté stromy.
Bol to zvláštny zážitok ísť cez stred vojenského priestoru. Na oboch stranách cesty boli po zuby ozbrojení vojaci, množstvo vozidiel a tankov. Strieľali a nerušene cvičili. Nikdy predtým som nevidel toľko vojakov a techniky. Cestou sme videli niekoľko vojenských základní. Podľa toho, čo sme mali možnosť vidieť, je armáda veľmi populárna v USA. Na jednej strane to chápem, ak si ľudia môžu vybrať, či budú pracovať na poli, alebo pôjdu do armády.
Santa Barbara

Santa Barbara
Ďalší deň sme išli na pláž v Santa Barbare. Tu to vyzeralo už krajšie. Prešli sme sa po pláži a po móle, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou každého pobrežného mestečka.

Malibu
Ako ďalšie na pláne bolo Malibu. Veľmi známe miesto nás až tak neohúrilo. Pláž bola špinavá a boli na nej bezdomovci. Keď sme sa pohli smerom do LA, na pravej strane boli vily, ktoré stali na brehu mora a mali súkromnú pláž. Od ulice boli domy postavené tak, aby nebolo nič vidno. Stačilo zaparkovať do garáže drahé auto a mať súkromie.

Malibu
Na koniec dňa sme prišli do Santa Monici.

Santa Monica
Nájsť parkovanie tu bol problém, a tak sme nakoniec vyčkali radu na parkovisko pri pláži. Z parkovania za 17 $ som nebol nadšený, ale už som nemal silu hľadať niečo iné.

Santa Monica Pier
Pri západe slnka sme sa prešli po pláži a po móle, na ktorom bol zábavný park.
Reštauráciu tu má aj slávny Forest Gump.
V ďalšom článku budem písať o Los Angeles a o tom, ako sa nám páčilo v Hollywode a ceste do Las Vegas.
Ak sa vám páčil môj blog, môžeme ostať v kontakte. Stačí, ak dáte like na moju Facebook stránku. Budete tak mať prístup ku všetkým mojim článkom.