
Tonyho som spoznal prostredníctvom jeho blogu o cestovaní. Za tú dobu, čo ho sledujem na Facebooku, som si všimol, že jeho vášňou je marketing, v ktorom aj pracuje ako social media specialist. Taktiež je spoluzakladateľom občianskeho združenia Mladá Sereď a komunitného centra PRIESTOR, ktoré majú za cieľ zlepšiť život ľudom v ich meste.
Ahoj Tony, trochu som Ťa už predstavil ako blogera, marketéra a aktívneho mladého človeka, ktorému záleží na živote v jeho okolí. Ako by si sa predstavil ty?
Ahoj Andrej, v prvom rade ďakujem za priestor. Zhrnul si to celkom trefne. Počas pracovných hodín som social media marketér v reklamke, po večeroch a víkendoch bloger, ktorý chce svojimi článkami pomôcť čitateľom cestovať jednoduchšie aj popri práci a cez svoje skúsenosti ich naučiť žiť aspoň o kúsok šťastnejší život. Okrem toho už 6 rokov pracujem ako dobrovoľník v mojom milovanom rodnom meste. Aktuálne skôr ako mentor a podpora pre mladších dobrovoľníkov.
Ako to všetko stíhaš? Čo by si poradil ľudom, ktorí ,,nemajú čas“?
Všetko je to o prioritách. Tiež veľakrát hovorím, že nemám čas. A potom sa pristihnem, že pozerám dve hodiny seriály alebo hrám PlayStation. Keď si človek urobí taký malý audit toho, čo robí, keď nepracuje, zistí, že času má dosť. Čo s ním potom urobí, je už na jeho rozhodnutí. Problém je, aspoň u mňa, povedať nie veciam a ľuďom, s ktorými čas strávený nemôžem považovať za produktívny. To, samozrejme, neplatí pre moju rodinu.
Prečo práve marketing? Čo to pre teba znamená?
Ja som marketing začal študovať a nemal som o tom ani páru. Až neskôr sa ukázalo, že to bol správny krok a našiel som vďaka tomu cestu, ktorou chcem ísť. Marketing a reklama sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Najmä dnes, keď síce rastie počet používateľov adblocku, ale stúpa aj pomer natívnej reklamy a influencer marketingu, ktorému sa vyhýba už ťažšie. Sám som denne súčasťou online sveta plného aj reklamy, preto je pre mňa aj moja práca prirodzenou voľbou. Stále je však čo objavovať a skúšať, keďže je tento svet neskutočne dynamický a prináša neustále nové funkcie a platformy.
Social media marketing je tvoja každodenná práca. Je to odbor, ktorý ešte pred desiatimi rokmi neexistoval. Čo si myslíš, kde to bude za ďalších desať rokov?
Ako hovoríš, pred desiatimi rokmi bola reklama na Facebooku iba v plienkach, ako aj samotný Facebook. Veď sme vtedy písali statusy v tretej osobe 😀 Preto si asi nikto nedovolí odhadnúť, čo príde. Či tu vôbec ešte bude gigant ako Facebook, ktorý ľuďom v poslednej dobe život viac komplikuje než zjednodušuje. Sú tu však trendy, pri ktorých sa oplatí sledovať, ako veľmi sa dostanú do našich každodenných životov. Zariadenia ovládané hlasom, rozšírená a virtuálna realita. To všetko je aktuálne úplne na začiatku, no vo svete už sme boli svedkami skvelých prác, ktoré tieto technológie využívali.
Marketing na sociálnych médiach je veľká téma. Pre akých klientov pracuješ?
V agentúre pracujeme s našim digitálnym oddelením pre veľkých klientov z bankového aj telekomunikačného segmentu, pre značky alkoholických nápojov, pre firmu z potravinárskeho priemyslu. Robil som však aj s menšími a strednými značkami.
Prečo je pre nich dôležité robiť marketing na sociálnych médiach?
Sociálne siete sú miestom, kde sú ľudia, potenciálni zákazníci takmer každej firmy. Kým ľudia budú sociálne siete využívať, dovtedy bude mať zmysel prostredníctvom nich komunikovať. Pre zákazníkov sú častokrát miestom prvého kontaktu, miestom, kde sa sťažujú, ale aj chvália a pýtajú sa na veci, ktoré ich zaujímajú. Nestačí ale „mať Facebook“. Ten už má dnes každý. Treba sa učiť so sociálnymi sieťami pracovať, myslieť strategicky, vedieť vyniknúť, skúšať nové kanály, testovať.
Čo by si poradil ako marketér ľudom, ktorí chcú začať podnikať? Či už majú sen otvoriť reštauráciu alebo obchod s topánkami. Ako na to?
V prvom rade, aby sa uistili, že ich produkt a veci s ním spojené sú na 100 % úrovni. Pretože môžete mať akúkoľvek reklamu aj od najlepšej agentúry, investovať do nej tisíce eur. Ale nebude to fungovať, ak vaše jedlo bude mastné, obrusy špinavé, alebo predavač v obchode nepríjemný blbec, ktorý dokáže maximálne priniesť zo skladu číslo topánok, ktoré si zákazník vypýta. Pretože kým kedysi sa nespokojný zákazník posťažoval maximálne svojej rodine, dnes dokáže jedna naštvaná mamička spustiť takú vojnu, že si viac neškrtnete alebo vás to bude stáť veľmi veľa námahy a peňazí.
Je reklama na sociálnych médiách dôležitá pri štarte podnikania? Alebo stačí byť dobrý v tom, čo robíš a ľudia prídu sami?
Reklama na sociálnych sieťach, aj keď zdražuje, je stále jednou z najlacnejších na trhu. O možnostiach detailného cielenia ani nejdem hovoriť. Byť dobrý vo svojej práci je základ, no keď sa o tom dozvie pár ľudí, biznis z toho nikto nepostaví. Rozprávať o sebe, robiť to verejne a tak, aby to nepôsobilo ako prázdne chválenkárstvo, to je výzva. Pretože napísať, že naše handmade peňaženky sú skvelé, to dokáže každý.
Ale akú hodnotu to ľuďom dáva? Čo tak urobiť rozhovor s dodávateľom eko kože, z ktorej sa peňaženky robia? Alebo spraviť video človeka, ktorý ich fakt ručne vyrába. Alebo spraviť sériu videorozhovorov s inými malými predajcami handmade produktov, ktorí sú vám sympatickí. Možností, ako urobiť zo svojho hobby značku, je veľa. Treba len myslenie prispôsobiť dobe, v ktorej žijeme.
Čo by si poradil ľudom čo nevedia ako na to?
Aby si v prvom rade ujasnili, čo presne chcú, a čo všetko sú ochotní kvôli tomu obetovať. Ďalej, ak nevedia, ako na to, nech si nájdu ľudí, ktorí vedia, a skonzultujú to s nimi. Prípadne lacnejšia verzia je učiť sa, skúšať, vychytávať a opravovať chyby, ladiť procesy. To je však podstatne náročnejšie na čas a vieme, že trpezlivosť ľuďom všeobecne chýba.
Čo ta inšpiruje a motivuje?
Motivujú ma dve veci. Strach z toho, že tí, ktorí ma zatracovali počas mojich prvých 20 rokov života, keď som bol problémový študent bez budúcnosti, budú mať nakoniec pravdu. Potom ma motivuje vízia lepšej verzie samého seba. Vo všetkých smeroch. Nenávidím pocit, že stagnujem.
K inšpirácií poviem klasické klišé, že ma inšpiruje život. Ľudia, ktorých stretávam a sledujem, zážitky a skúsenosti, ktoré zbieram, miesta, ktoré navštevujem.
Je o tebe známe, že rád cestuješ, čo ti to dáva?
Asi to, čo väčšine cestovateľov. Pocit slobody, oddych a rozšírenie obzorov.
Čo bola pre teba top destinácia, ktorú si navštívil a prečo?
Najkrajšie miesto, kde som kedy bol, je jednoznačne Grand Canyon. To pochopí asi len ten, kto tam bol, sedel na okraji a sledoval to oranžové nekonečno pred sebou. Silný zážitok. Moje obľúbené mesto, kam sa pravidelne vraciam, je Londýn. Od prvej návštevy pred 6 rokmi si ma získal svojou atmosférou, veľkomestským ruchom, ale aj rozmanitosťou.
Na tvojom blogu tonydubravec.com si písal o živote v USA. Ako na teba zapôsobila Amerika?
Ako desaťtisíce ďalších, aj ja som bol štyri mesiace na programe Work and Travel. Aj keď tri mesiace vynášania smetí a umývania riadov v reštike mi spôsobili nemálo šedín, na Ameriku spomínam iba pozitívne. Krajina, ktorá má všetko. Bavili ma tie rozdiely medzi jednotlivými regiónmi, tá rôznorodosť počas cestovania na západnom pobreží. Také Las Vegas je dôkazom toho, že možné je úplne všetko, ak máte dosť peňazí. Verím, že sa mi podarí sa čoskoro za veľkú mláku vrátiť.
Ako zmenilo tvoj život blogovanie?
Výrazne. Ja som vždy rád vyjadroval svoj názor na rôzne veci, čo ale nebol vždy dobrý nápad Blog mi umožnil nájsť si vlastnú platformu pre moje myšlienky a skúsenosti. Začal som spontánne pred odchodom do Ameriky, odkiaľ som písal spomínaný seriál Mladý Slovák v USA. Keď som krátko nato skončil druhý v súťaži Bloger roka 2015, bolo to len potvrdenie, že to robím dobre a vďaka tomu zrejme píšem pravidelne dodnes.
Byť blogerom pre mňa znamená možnosť odlíšiť sa a robiť niečo naviac, čo môžem stále zlepšovať. Zároveň ma nesmierne baví pomáhať ľuďom a dať im v jednom článku toľko informácií, koľko dokážem spracovať, aby sa dozvedeli všetko, čo budú potrebovať. Keď ti potom niekto napíše, že vďaka tebe začal podnikať malé nízkonákladové tripy po Európe, je to skvelý pocit. Nikdy nebudem mať najčítanejší blog na Slovensku, ale pre chlapca z malého mesta je aj tých pár tisíc návštevníkov mesačne niečím, o čom som nikdy ani nesníval.
Myslíš, že je doležíte aby ľudia cestovali? Prečo?
Jednoznačne a bez debaty. To nemusí znamenať letieť niekam každý mesiac, alebo byť na cestách niekoľko mesiacov nepretržite. Aj predĺžený víkend v Paríži dokáže človeku zmeniť život. Cestovanie rozširuje povedomie o svete mimo našej bubliny, ukazuje nám, ako žijú iní ľudia, ako by sme mohli žiť my, ale veľakrát aj to, ako nám je doma vlastne dobre. Dôležité je ale podľa mňa zbaviť sa očakávaní od destinácie, kam máme namierené. To nám pomôže si oveľa viac užiť aj na prvý pohľad nezaujímavé miesta.
Nie je celkom bežné aby mladí ľudia ako ty zakladali občianské združenia a aktívne pracovali na tom, aby sa v ich meste žilo ľudom lepšie. Ako si sa k tomu dostal?
Bol som v správny čas na správnom mieste so správnymi ľuďmi. V roku 2012 ma oslovil kamarát, s ktorým sme sa pár mesiacov predtým rozprával o organizácii nejakého koncertu. Povedal mi, že sa dáva dokopy skupinka mladých ľudí, ktorí chcú robiť nejaké eventy a mohol by to byť aj ten koncert. Tak som prišiel na stretnutie a dnes som „služobne“ druhý najstarší.
Čo ťa to naučilo?
Veľmi veľa. Zorganizovali sme desiatky a desiatky rôznych eventov, ktoré si vyžadovali organizáciu, koordináciu členov tímu, marketing, financovanie. Po štyroch rokoch sme si svojpomocne vybudovali vlastné komunitné centrum, za ktoré nás ocenila aj Nadácia Orange. Ak mám ale povedať jednu vec, tak je to to, že aj malé OZ-ko, ako máme my, musí fungovať ako firma. Mať svoje „pracovné“ pozície, svoje procesy, rozdelenie zodpovednosti, systém odmeňovania aj „potrestania“. Priznám sa ale, že na tom pracujeme dlhodobo a stále je čo vylaďovať.
Prečo by sa podľa teba mali nielen mladí ľudia zaujímať o svoje okolie?
Pretože ide o svet, v ktorom žijeme. A keď máme možnosť sa priblížiť k svetu, v akom by sme naozaj tužili žiť, prečo to neurobiť. V posledných rokoch sa snažím neriešiť politiku, aj keď je súčasťou môjho života. No je pre mňa plná negativity, zla a nenávisti. Preto mám oveľa väčšiu radosť, keď vidím, že ľudia využívajú naše knižné búdky a knihy v nich naozaj kolujú.
Na Facebooku máš napísané dobrovoľník. Čo ťa viedlo k tomu aby si dobrovoľne pracoval zadarmo a čo ti to dalo?
Keď mám niečo, čo možno veľa ľuďom chýba, je to zápal pre vec. Nadchnem sa a neviem prestať. Tak to bolo aj s Mladou Sereďou. Hnala ma túžba robiť dobrú vec a za 6 rokov som sa ani raz nedostal do momentu, že mi to za to nestojí. Peniaze mám rád, rád ich zarábam aj míňam. Ale môj svet sa okolo nich nikdy netočil. Verím, že človek by mal o niečo viac dávať, než dostáva.
Dalo mi to úplne iný pohľad na svet, kopu skvelých a šikovných mladých ľudí, bez ktorých by to ani neprežilo do tohto momentu. Ak niekto z mladoseredčanov číta, ďakujem vám všetkým.
Čo je podľa teba super na Slovensku?
To, že sme malá krajina a je tu neskutočné množstvo talentovaných osobností, ktorí sa nestratia kdekoľvek vo svete. A to ešte koľko je takých, čo neobjavili svoj potenciál. Bohužiaľ, stále je tu aj veľa sebeckých a zamindrákovaných ľudí, ktorým vadí, každý aktívny človek vytŕčajúci z davu. Len preto, že sami sú príliš malí na to, aby niečo so svojim životom urobili.
Keby môžeš zmeniť jednu vec čo by to bolo?
Ak myslíš nejakú chybu z minulosti, tak nič. Všetko je tak, ako má byť. Ak myslíš zmeniť všeobecne, tak, aby ľudia nezomierali na zbytočné choroby, ktoré trápia ich aj celé ich rodiny.
Ďakujem za rozhovor Tony.