Je to už rok, čo som sa presťahoval do Osla, a tak chcem porovnať tieto dve mestá a život v nich.

Asi každé hlavné mesto na svete poskytuje viac možností, ako iné menšie mestá danej krajiny. Tiež je úplne individuálne, ako sa komu kde žije. Berte môj článok ako výhradne môj názor založený na mojej skúsenosti.

Príroda

V okolí Stavangeru som žil takmer 8 rokov. Býval som na viacerých miestach a okolie dobre poznám. Okolie Stavangeru je zaujímavé tým, že sa nachádza pri mori a je tam množstvo krásnych miest. Sú tam tiež veľmi dobré možnosti na turistiku a rybačku. Ak máte radi kúpanie v studenom mori, určite si počas pár dní leta prídete na svoje. Za lyžovačkou musíte cestovať minimálne dve hodiny autom (Sirdal), alebo loďou (Sauda). Lysefjord ponúka množstvo krásnych výhľadov či už z Preikestolenu, alebo Kjeragu. V Rogalande je sa na čo pozerať.

V okolí Osla žijem zatiaľ len rok a okolie tu poznám iba zbežne. Ráz krajiny je tu úplne iný a pokiaľ nie ste v centre Oslo, more nie je takou hlavnou témou ako v Stavangeri. Príroda mi tu trochu pripomína Slovensko. Krajina sa pozvoľna vlní, sú tu rieky a lesy. Tiež je to tu veľmi pekné. Ak radi lyžujete, v okolí je hneď niekoľko, aj keď menších, stredísk. V prípade, že radi skáčete na lyžiach, môžete na Holmenkolmene.

 

Práca

Keďže väčšina ľudí neprichádza do Nórska len kvôli prírode, ale aj kvôli práci, tu je môj názor.

Celý región okolo Stavangeru žije, či už priamo, alebo nepriamo z ropy. Tak, ako sa po nájdení ropy začal rozvíjať, tak po páde jej ceny začal upadať. Približne od roku 2013 to tu ide celkom dole z kopca a nájsť si prácu je veľmi ťažké. Tu si môžete prečítať článok na túto tému.

Množstvo ľudí sa z tohto regiónu odsťahovalo a po zavedení extrémnych Boompenger sa ešte odsťahuje. Kedysi to bývalo fajn miesto, kde sa ľahko dala nájsť práca. V roku 2009 som si bez znalosti nórčiny našiel v priebehu týždňa dve práce. Teraz je to nemysliteľné.

Keď som sa sťahoval do Osla, poslal som 6 CV a z toho som bol na 5 pohovoroch a mohol som si vybrať prácu. Presťahovať sa z depresívneho pracovného trhu v Stavangeri bolo ako závan úplne nového sviežeho vetra. Z mojej skúsenosti vyplýva, že v Osle je oveľa ľahšie nájsť si prácu ako v Stavangeri.

Počasie

Ďalšia z vecí, čo váš život do značnej mieri ovplyvní, je počasie. Možno nie každému to vadí, mne to po pár rokoch bolo už jedno. Ale na druhej strane mi neprekáža, že v okolí Osla je viac slnka a je teplejšie. V Stavangeri často prší a je relatívne chladno, čo je pochopiteľne spôsobené tým, že sa nachádza na pobreží. V okolí Osla je počasie viac podobné tomu vnútrozemskému. V lete je leto a v zime je zima. Naproti tomu je v Stavangeri počasie takmer stále rovnaké. Jazykom miestnych Dryttvær. Aj keď som sa na zimu so snehom po 8 zimách bez snehu v Rogalande tešil, dnes takmer v polke marca je tu skoro meter snehu a každé ráno musím vyhrabávať a škrabať auto. To sa mi v Stavangeri stalo za zimu tak párkrát.

Aby som vám tu nerozprával len o mojich pocitoch, tu máte dáta. Na týchto dvoch grafoch si môžete porovnať podnebie v daných mestách.

 

Možnosti

Do tohto by som zaradil prácu, kultúru, možnosti na život, priateľov a cestovanie. Celkovo môj pocit z toho, čo vám život v danej lokalite môže ponúknuť.

Stavanger je malé a ospalé mesto s koselig centrom mesta postaveného z nabielo natretých dosák. Ak máte radi dážď, nynorsk dialekt a otvorene nepriateľských ľudí, ste tu správne. Tu si môžete prečítať článok na túto tému.
Alebo ak radi dlho a bezúspešne hľadáte prácu, je to to tiež to správne miesto pre vás.

Oslo a jeho okolie je miesto, kde je väčšie množstvo cudzincov a asi aj preto sú miestni ľudia viac otvorení nielen zamestnať, ale sa aj priateliť s cudzincami. Za rok života v Osle som spoznal viac priateľských ľudí, ako za celé tie roky v Stavangeri. Ak radi cestujete, Oslo vám taktiež otvára lepšie možnosti lietania do celého sveta. Prípadne môžete sadnúť do auta a za niečo málo cez hodinu ste vo Švédsku, kde si môžete lacnejšie nakúpiť, alebo ísť na výlet.

Možno to neznie úplne fér voči Stavangeru, ale je to tak. Oslo ponúka viac a lepších možností na život, aspoň ja to tak vidím. Ak máte chuť ísť na krásny výlet, choďte do Stavangeru, ak chcete žiť fajn život, choďte do Osla.