
Kamenné hodiny, rituálne miesto? Aké to tam vlastne je?

Vchod cez tunel
Výlet
Ak budete náhodou v Anglicku, dve hodiny autom od Londýnu sa nachádza toto legendami opradené miesto. My sme si požičali auto z požičovne a vydali sa na výlet. Najťažšie je asi dostať sa von z veľkomesta. Potom cesta ubieha celkom príjemne. Idete po opačnej strane cesty a pozorujete jemne sa vlniacu krajinku. Keď práve nevidíte more, pripomína rovinaté južné Slovensko.
Povesť
Asi najznámejšia legenda z čias kráľa Artuša hovorí, že Stonehenge postavil čarodejník Marlin za pomoci obra, ako miesto pre jeho čary a liečenie. V skutočnosti už z diaľky uvidíte množstvo áut, autobusov a ľudí. Samotné kamene sú oplotené a musíte zaplatiť vstupné. V roku 2011, keď sme tam boli, to bolo 8 £, dnes je to 16,5 £. Pri vstupe sme dostali niečo ako malú vysielačku s gombíkmi. Okolo kameňov je vybudovaný oplotený chodník. Priamo ku kameňom sa nedostane. Dá sa to iba raz za rok pri príležitosti letného slnovratu. Vtedy sa Stonehenge premení na dav ľudí, z ktorého trčia do výšky kamene.
Telefón
Na takomto starodávnom mieste ma upútalo asi najviac to, že všetci tu telefonovali. Na prvý pohlaď to tak vyzeralo. V skutočnosti sú na chodníku malé ceduľky. Pri čísle jedna stlačíte gombík jedna. Priložíte si vysielačku k uchu a počúvate výklad. Tu sa dozviete viac o histórii samotného miesta. Od toho, čo si archeológovia myslia a o čom sa dohadujú, po to, v čo dúfajú, že toto miesto bolo. Nakoniec nikto presne nevie.
Jeden kameň sa nachádza opodiaľ, nikto nevie prečo.
Stonehenge je pamiatka, ktorá je zaujímavá, treba však povedať, že je to komerčne veľmi navštevované miesto. Tomu zodpovedá aj dosť drahé vstupné. Ak budete mať cestu okolo, určite sa tam zastavte.