Ako ušetriť v Nórsku peniaze?

Ako ušetriť v Nórsku peniaze?

Nórsko je drahá krajina. Je však množstvo možností, ako ušetriť. Nie každý o nich vie.

 

V krátkosti vám ukážem, ako môžete ušetriť až 20 % z ceny tovaru. Určite ste už niekedy videli na obchode nálepku Tax Free. Táto nálepka hovorí o tom, že obchod je súčasťou siete predajní, ktorá umožňuje vrátenie dane.

 

Vrátenie dane

 

Keďže Nórsko nie je súčasťou Európskej únie, platí sa pri dovoze tovaru do krajiny dovozné clo. Naopak, keď si v Nórsku niečo kúpite a máte trvalý pobyt mimo Nórska a tovar vyveziete, môžete požiadať o vrátenie dane. Čo je približne 20 % tovaru. Pri niektorých tovaroch alebo službách je to menej.

 

Formular

Formular

Ako na to?

 

Pre príklad uvediem notebook, ktorý sa vám páči a stojí 10 000 NOK. Či už ste do Nórska prišli ako turista alebo tu žijete, stačí, ak do 30 dní od jeho kúpy notebook z Nórska vyveziete. Väčšina obchodov vám na požiadanie vyplní tlačivo. Majú v ňom vopred napísané, že si berú 10 % z vašich peňazí. S týmto tlačivom prídete na colnicu na mieste, kde opúšťate Nórsko. Toll customs vás požiadajú (môžu aj nemusia), aby ste im ukázali tovar. Po tom, ako im ukážete notebook, vám dajú razítko. Následne potvrdené tlačivo pošlete predajcovi a vrátia vám daň.

 

Drobnosti

 

V prípade, že sa jedná o účet za maličkosti (v rádoch stoviek), nájdete na letisku okienko Global Blue Tax free, kde ukážete bloček za magnetky a napíšete číslo účtu, kde vám majú vrátiť daň a idete domov.