Depozit

 

V Nórsku vás môže zaskočiť jedna vec. Depozit. Trh je tu tak zhýčkaný, že nastokrát si domáci vypýtajú pri prenajímaní bytu vysoký depozit. Nie každý však má desiatky tisíc korún. Ako na to?

 

Príklad

 

Chcete sa prisťahovať do Oslo. Lacný podnájom stojí okolo 10 000 NOK/mesačne. Dajme tomu, aby sa nám ľahšie počítalo, že to je 1 000 EUR. (EUR uvádzam pre ľudí, ktorí sú mimo Nórska.) Je celkom bežné, že domáci vyžadujú depozit vo výške troch mesiacov. Samozrejme k tomu ešte platbu nájomného. Nie každý má chuť len tak dať 40 000 NOK/4 000 EUR niekomu koho nepozná.

 

Čo s tým?

 

Jeden by povedal, že si treba nájsť bývanie bez depozitu. Áno, to je ideálny stav, ale pri pohľade na finn.no to nie je úplne bežné. Čo teda? Ako na to, keď nechcete platiť vysoký depozit? Existuje jedna možnosť, ktorá sa volá Leiegaranti. Poskytuje ju firma Norwegian broker.

 

Ako to funguje?

 

Depozit si majitelia pýtajú pre prípad, že by ste im v ich byte niečo zničili. Je to vratná suma peňazí. Akási záruka, že keď budete dobrí a vrátite im byt v dobrom stave, vrátia vám depozit. Raz, možno. Leiegaranti funguje tak, že namiesto depozitu, ktorý by sa mal vždy vyplatiť na tzv. depozit konto. To je konto, ktoré je zriadené v banke a peniaze na ňom sú nedotknuteľné bez vášho podpisu a podpisu domáceho. Nevložíte teda peniaze na depozit konto, ale vypíšete zmluvu na Leiegaranti. Norwegianbroker si preverí vaše príjmy. Spraví kredittsjekk a ak je všetko fajn, zaplatíte im.

 

Koľko to stojí?

 

Jednorázová cena tejto služby je 11-13 % zo štyroch mesačných splátok nájmu. To znamená, že pri vzorovom nájme 10 000 NOK/mesačne to je okolo 4 000 NOK. Takže namiesto 40 000 NOK vám stačí mať 14 000 (10 000 nájomné + 4000 Leiegaranti). Leiegaranti nie je poistenie. V prípade, že zničíte niečo v podnájme, kde ste bývali, Norwegian broker škodu za vás vyplatí a následne ju bude od  vás vymáhať.

 

Tip na záver

 

Vždy, keď sa presťahujete, zapíšte do zmluvy prípadné nedostatky, ktoré má daný podnájom. Pri jeho odovzdaní trvajte na tom, aby vám domáci podpísal na zmluve, že prijal byt (podnájom) v poriadku. Môže vám to ušetriť veľa peňazí…

 

Dúfam, že vám môj článok pomohol. Ak áno, dajte mi, prosím lajk na Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.