Dni sa začínajú viditeľne skracovať. Stmieva sa čoraz skôr a ľudia chodia do lesa akosi viac. To je jasným znakom toho, že je august. Pomaly, ale isto začína jeseň, najbohatšie ročné obdobie. Nie len farbami, ale aj tým, čo príroda ponúka.

Finnskog

Vydal som sa objavovať čaro nových miest necelé dve hodiny cesty autom severne od Oslo. Finnskogen dostal údajne svoje meno po množstve Fínov, ktorí tu kedysi chodili. Dnes je to riedko obývaná oblasť. Z tých málo ľudí, čo tu žije, takmer nikto nezbiera huby. Raj pre každého hubára.

Huby sme videli pri ceste, z chodníka, cestou do obchodu, všade boli dubáky.

 

Podaril sa mi nájsť dokonca jeden o váhe 1,7 kg.

 

Les je tu viditeľne krásny, nepoškodený. Ponúka svoje bohatstvo plnými priehrštiami. Ak práve nehľadáte huby, môžete si nazbierať sladké čučoriedky a brusnice. Les tu vyzerá ako z rozprávky. Machom posiaty a čistý.

 

 Jazerá

Miestne lesy sú popretkávane sieťou riečok, potokov a jazier. Voda tu je všade. Ak radi lovíte ryby, tu ste na správnom mieste. Po príchode na prekrásne miesto, kde sme mimochodom boli úplne sami v sobotu večer, by zaplesalo srdce nejednému rybárovi.

 

Tu by som chcel žiť, keby som bol ryba, bolo prvé, čo ma napadlo.

Po pár náhodoch sa to potvrdilo.

Náš sprievodca Peter chytil krásnu asi 80 cm štuku. So slovami to je malá, ju pustil. Cestou popri brehu neviete čo skôr, či zbierať krásne dubáky, alebo chytať štuky.

Šťukaland

 

 

Miestne vody sú bohaté na ryby rôzneho druhu. Chytíte tu pstruhy, ostrieže a hlavne štuky. Tie tu dorastajú do kapitálnych rozmerov. Množstvo z nich má viac ako meter. Na druhý deň sme sa vybrali loďkou na jazero. Boli sme na miestach, ktoré vyzerali, akoby tam nikdy nikto nebol. Leknami zarastené zátoky s krásne čistou vodou. Okolie jazera objímal severský les. Dokonca aj z člnu sme našli niekoľko dubákov.

Po chvíli lovu sa usmialo šťastie aj na mňa a chytil som si moju prvú naozajstnú severskú štuku.

 

Bol to krásny boj, ryba bola inak sfarbená ako na Slovensku. Bola taká krásna, že som ju pustil naspäť.

 

Ak máte radi prírodu, určite vám sem odporúčam prísť na výlet. V Nórsku som už bol na veľa miestach, ale Finnskog na mňa urobil veľký dojem.